Capri – italský ostrov oblíbený římskými císaři nabízí starou architekturu i jedinečné krásy přírody
Martina Havlíčková
21. 7. 2022
Pokud chcete jet na dovolenou do Itálie, bezpochyby byste měli zkusit ostrov Capri. Ostrov leží v regionu Kampánie, kousek od Neapole. Byl a je oblíbenou destinací různých umělců a třeba i herců – nemělo by vás tedy překvapit, že zde můžete potkat třeba Shakiru či Leonarda DiCapria. Co tento ostrov ukrývá za poklady?
Město Capri a Ancapri na odtrženém ostrově
Capri je italský ostrov, který leží v Neapolském zálivu a je součástí Kampánského souostroví. Je jedinečný svým vznikem. Na rozdíl od mnoha jiných ostrovů v okolí, které jsou výsledkem sopečné činnosti, se Capri odtrhnul od Sorrentského poloostrova. Ostrov má rozlohu přibližně 10 km2 a proto je možné jej při pobytu celý prozkoumat opravdu důkladně.
Můžete se sem dostat přímo z Neapole pomocí trajektu, jenž kotví v přístavu Marina Grande. Žádné letiště tu bohužel není. Sice tu přistávají hydroplány, ale ty jsou určené pouze pro vyhlídkové trasy kolem ostrova. Do samotných dvou měst Capri a Anacapri se z přístavu lze dostat buď autobusem či lanovkou.
Ubytovat se lze poblíž přístavu, kde se nacházejí přístavní apartmány a jejich pozadí pak tvoří impozantní pohoří s vrcholem Monte Solaro (589 m), kam si můžete buď vyšlápnout po svých, nebo vás tam dopraví jednosedačková lanovka. Z vrcholu Monte Solaro pak můžete vidět celé panorama ostrova Capri i okolního neapolského zálivu.
Pokuta za oblíbené „žabky“ na nohou? Hrozí vám v regionu Cinque Terre v Itálii
Co navštívit v městečku Capri
Architektura z dob císařů
Z architektury bychom měli zmínit například barokní kostel Santo Stefano ze 17. století. Navrhl jej tentýž architekt, který zpracoval i neapolském náměstí San Domenico Maggiore – Francesco Picchiatti. Kostel je postaven na místě, kde původně stál benediktinský klášter ze 6. století, z něhož dosud stojí hodinová věž. Santo Stefano má specifické prvky kupolet, klenutých stropů, které byly koncem 17. století typické pro ostrovní architekturu. Upoutat by vás měla mozaika na podlaze před hlavním oltářem. Pochází totiž z vily Jovis, která v dávných dobách patřila císaři Tiberiovi.
Nezapomenout byste neměli ani na kostel Santa Marina del Soccorso, který byl postaven v roce 1610. Je v blízkosti archeologického naleziště, kam můžete rovněž zavítat. V městě se nachází mnoho památek pocházejících již ze 14. století. Římští císaři měli ve velké oblibě ostrov Capri a stavěli si zde své vily a letní sídla.
Muzeum na Capri uchovává dávnou římskou velikost i střídmost mnišství
Certosa di San Giacomo v sobě uchovává umění římského císařství i pozdní renesance. Jedná se o klášter z poloviny 14. století, který dnes slouží jako muzeum a místo pro kulturní akce. Část Chiostro Piccolo v sobě ještě zachovává římské mramorové sloupy a tvoří klenuté podloubí.
Pokud vás příliš neláká architektura, ale máte rádi kulturu, zajděte si do muzea Diefenbach, které se nachází ve stejné budově. Vystavují zde malíře Karla Wilhelma Diefenbacha a jeho impozantní obrazy. V 19. století bylo totiž Capri ostrovním centrem umělců a i německý Diefenbach se tu usadil ve své vile. Jeho obrazy jsou plné symbolismu a je považován za předchůdce sociálního reformního hnutí. Pro nadšence romantických krajinek malovaných olejem nutnost.
Slavná pláž z filmu „The Beach“ se zavírá. Zničili ji turisté
Terasovité zahrady císaře Augusta
Na pomezí kultury a přírody jsou Augustovy zahrady, které zkrášlují nedaleké místo jižně od městečka Capri. Pokud půjdete po vyznačených stezkách od piazzetty a již zmíněného kostela St. Stefano, měli byste se do několika desítek minut dostat do zahrad. Nečekejte sice nic v duchu legendárních Semiramidiných zahrad, ale i tak se jedná o skvost, který ocení nejenom zahrádkáři.
Tyto zahrady zřídil na začátku 20. století německý průmyslník a oceánograf Alfred Krupp, aby si kolem své vily vytvořil oázu klidu. Nachází se tu spousta kamenných soch známých osobností, barevná škála květin a všelijakých dřevin a především je zde překrásný výhled do okolí. Lze odtud spatřit nejvyšší vrchol ostrova Monte Solaro či skalní útvary Faraglioni čnící z moře.
Vede sem i historická dlážděná cesta Via Krupp, která spojuje Augustovy zahrady, záliv Marina Piccola a klášterní komplex Giacomo. Ze zahrad ji krásně uvidíte, jak se vyvyšuje v kaskádách do převýšení 100 m. Z historické cesty vede pěšina do vybudované kamenné jeskyně, kde se kdysi konaly hédonistické orgie lordů, básníků a spisovatelů. Zkrátka takové soukromé saturnálie devatenáctého století.
Přírodní památky – skalní útesy, kamenný oblouk i modré ještěrky
Pokud preferujete přírodní krásy, měli byste se vypravit na skalní oblouk Arco Naturale. Nachází se na východním pobřeží a jedná se o zbytky vápencové jeskyně z období paleolitu. Přímo k oblouku se lze dostat po chodníku a díky své výšce 18 metrů je vidět již z dálky.
Na jižním břehu ostrova se zase nachází přenádherné útesy Faraglioni. Jedná se o tři skalní útvary, které ční z azurového moře – Stella (109 m), Scopolo (106 m) a Mezzo (82 m). Navíc se tu nachází jedinečný poddruh italské ještěrky, kterou můžete spatřit pouze na tomto ostrově, jelikož se jedná o endemita. Je sytě modrá, což ji dělá naprosto jedinečnou ve svém druhu, a její zbarvení je zároveň maskováním v blízkosti azurové vody.
Co navštívit ve městě Anacapri a jeho okolí
Pokud preferujete klidnější místo na dovolenou, měli byste dát přednost před městem Capri raději městečku Anacapri. Jedná se totiž o méně lidnaté město a tudíž se zde nepotkáte s tolika turisty. Navíc se jedná o historicky starší centrum, které nabízí více památek, o kterých vám klasické zájezdy neřeknou.
Kostel Santa Maria di Costantinopoli pochází z 11. století a je tak nejstarším kostelem na celém ostrově. Nachází se zde cesta Migliera, která prochází celým městečkem Anacapri – bude vás provázet kolem malebných vinic, kde můžete okusit ostrovní víno, rostou zde velmi staré lesy, a cestička také poskytuje rozsáhlé panoramata na moře. Pokud se vydáte až na konečnou, dostanete se na vyhlídku Belvedere del Tuono, která se považuje za jednu z nejpozoruhodnějších na Capri. Nabízí pohled na měnící se krajinu, skály zde začínají být vápencově bílé a poskytují místo pro osamocený, ale funkční maják Punta Carena.
Zdroje: capri.com/what-to-see, capri.com/chaterhouse, les-belles-heures.com, plzen.cz, web.archive.org, capri.net, aerchive.org, turistika.cz, radynacestu.cz, en.wikipedia.org/santostefano, capri.com/migliera