Menu
JenProCestovatele
Rumunsko

Bukurešť je prý nejošklivější hlavní město Evropy. Známe však důvody, proč za návštěvu stojí!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

2. 10. 2023

Na cestách po východní Evropě si většina turistů nenechá ujít Rumunsko. Tato země je známá jako domov krutého Vlada Napichovače a místo se spoustou temných i romantických hradů. Zvažte však také návštěvu hlavního města. Nevypadá sice jako typické evropské historické centrum, ale má své vlastní kouzlo. Místy je to bohužel kouzlo zašlé slávy… Možná vás ale přesvědčíme, že je i v Bukurešti co vidět!

Kde je Bukurešť a co je to za město?

Podívejme se do Rumunska: hlavní město Bukurešť, měna leu, jazyk rumunština příbuzná italštině či francouzštině, ale plná slovanských výrazů. Rumunská krajina, z velké části hornatá, je překrásná, a některá města rovněž. Až moc lidí na cestovatelských webech se ale shoduje, že zrovna to největší na jihu země, kde sídlí vláda, není moc reprezentativní. Je to pravda?

Pověst Bukurešti byla ještě před sto lety neochvějně velkolepá. Díky širokým třídám plným zeleně a spoustě krásné architektury belle epoque se jí dokonce říkalo „Paříž Východu“. Politická a ekonomická situace následující doby se však na městě dosti podepsala a problémem je také to, že se stav města na pohled moc nelepší. Mnoho lidí Bukurešť pokládá za ošklivé město. David Herron na portálu Quora píše například toto:

„(…) Mnoho budov chátrá a všude jsou graffiti. Graffiti je tolik, že si jimi jedna linka metra (naschvál) pomalovala vagóny, aby vyjádřila ‚přijměme graffiti za své’.
Nenazval bych Bukurešť ošklivým městem. Ale mohla by fungovat mnohem lépe než teď. Mohla by být ohromujícím a krásným městem, kdyby Rumuni byli trochu víc hrdí na svou kulturu, historii a města. Místo toho to vypadá, že většina úsilí v Rumunsku jde do stavění obchodních domů, které nemají žádný charakter a vypadají jako jakýkoliv obchoďák kdekoliv jinde, plný těmi samými globalizovanými značkami, jaké jsou i jinde.“

Česko očima cizince: Česká republika je oproti Rumunsku napřed díky Havlovi

Existuje však mnoho důvodů, proč si udělat do Bukurešti výlet. Sepsali jsme vám proto seznam památek a míst, která dobře hodnotí samotní cestovatelé. Třeba se vám bude na cestách po Rumunsku hodit!

Historické památky Bukurešti – kostely, paláce a mnoho jiného

Jaké má Bukurešť památky a významné budovy, které stojí za vidění? Nejlepší hodnocení na Trip Advisoru si za poslední dobu vysloužil Stavropoleos. Ženský pravoslavný klášter má nejen překrásně zdobené budovy, ale také přes 8000 knih v knihovně, veleúspěšný pěvecký sbor a největší sbírku not.

Církevních památek má město spoustu, hlavně pravoslavných. Centrálním náboženskokulturním i poutním místem je Bukurešti katedrála na Dealul Mitropoliei. Další překrásné křesťanské chrámy jsou například sv. Antonína, sv. Mikuláše, sv. Jiří či klášter Radu Vodă.

Teprve za tímto klášterem se umístila nejvíce ikonická a nejčastěji skloňovaná rumunská budova: Parlamentní palác čili Palác lidu. Bukurešť v něm má mnohem více než sídlo celé země. Tento majestátní zámek o 12 patrech (z toho několik leží v podzemí) je druhý největší na světě! Nepočítá se však na seznam největších vladařských sídel, protože zde nikdy nežila královská rodina, ale Ceaușescu. Kromě parlamentu se zde nachází Národní muzeum moderního umění, další různé prostory, ale také mnoho nevyužitých místností.

Historii a velkolepou zdobnost, i když bohužel místy zašlou, lze obdivovat také na dalších významných památkách:

  • koncertní sál Ateneul Român
  • královský palác
  • Národní historické muzeum
  • ruiny středověkého soudu v Lipscani
  • nejstarší ulice Calea Victoriei
  • Piața Revoluției – hlavní náměstí celého města
  • palác Cotroceni

Z novější architektury můžeme jmenovat například vítězný oblouk. Bukurešť jej vybudovala v roce 1922 na památku vojáků, kteří bojovali ve světové válce. K dalším zajímavým drobnějším, památečním či ozdobným objektům patří například:

  • Piața Unirii ve středu Bukurešti & fontána s choreografií
  • železobetonový pomník holocaustu
  • jezdecká socha Karla I. Rumunského
  • Monumentul Eroilor Aerului = 20 m vysoký památník letců

Kde se v rumunské metropoli bavit a odpočívat?

Noční život v centru města je jedno z největších lákadel – Bukurešť totiž opravdu žije. Ať máte rádi víno a vážnou hudbu, nebo pivo a diskotéky, Rumuni se o vás rádi postarají. Na soumrak můžete počkat v kavárnách, obchůdcích, ale také různých kuriózních muzeích:

  • Ceaușescův dům
  • fotbalové muzeum
  • muzeum smyslů
  • muzeum komunismu
  • muzeum Ferestroika
  • muzeum rumunského kýče
  • K. H. Zambaccian Museum
  • národní vojenské muzeum
  • židovské muzeum
  • Casa Experimentelor

Ta méně urbánní a více zelená místa Bukurešti rozhodně patří k těm nejpříjemnějším. V severozápadní části má Bukurešť jezero zvané Lacul Morii, kam se místní často vydávají rekreovat a sportovat. Město, zdá se, má mnoho souvislostí s vodou – pyšní se také termálními lázněmi, vodními plochami v parcích i podmáčenou chráněnou přírodní památkou Văcărești s ornitologickými pozorovatelnami. Doporučují se také tato místa:

  • Herăstrău Park a významný skanzen
  • park Cișmigiu
  • zábavní park Orășelul Copiilor
  • Zoo Bukurešť
  • park Alexandru Ioan Cuza
  • park Tineretului

Kam o prodloužených víkendech. 5 tipů na gastrovýlety po Evropě

Kudy do Bukurešti – vlakem, autem, letadlem

Možnost cesty do Bukurešti po vlastní ose je celkem přímočará. Existuje jediná nejkratší trasa přes Brno, Bratislavu, kolem Budapešti, do Rumunska přes hranici u Segedína. Výpočet času stráveného v autě na takovém roadtripu vychází při započetí cesty v Praze na 14 a půl hodin. Je to tedy cesta náročná, vyžadující ideálně aspoň dva řidiče, ale mnozí vítají nezávislost, kterou ježdění po Evropě autem přináší.

Dálniční známka Rumunsko – ano, při cestování po Rumunsku potřebujete dálniční známku, kterou si můžete přes odkaz výše zakoupit. Na 10 dní vás vyjde na 9,6 Eura.

Pro ty ostatní je asi nejpraktičtější možností doprava letadlem. V ekonomické třídě, u nízkonákladových společností, seženete do Bukurešti letenky klidně za méně než 1000 Kč. Nejlevnější bývají prý v zimě. Uvítáte jistě i skutečnost, že z našich některých nejbližších letišť – Praha a Vídeň – létají přímé spoje.

Existují samozřejmě i možnosti pozemní veřejné dopravy – a samozřejmě vás dostanou blíže centru Bukurešti (letiště je severně od města, standardně až na kraji). Autobusem se lze dostat z polských Katowic, kde můžete přestoupit z autobusu té samé společnosti, který vyjíždí z Prahy. Taková trasa Praha–Bukurešť trvá 25–31 hodin. Podobně dlouho strávíte i ve vlacích. Na železnici spatříte cestou Vídeň a Budapešť. Ceny bývají vyšší než ceny nejvýhodnějších letenek.

Jak se pohybovat po Bukurešti, bezpečnost a ceny

Jak funguje v Bukurešti doprava z letiště? Mezinárodní letiště Henriho Coandy a centrum spojuje jedna autobusová linka, jinak je praktičtější nasednout do taxíku. Taxi doprava vychází na rumunský ekvivalent našich 350–400 Kč. Autobusem se můžete dopravit za pár desítek korun: 90-minutová jízdenka stojí pouhé 3 lei.

U bukurešťské MHD si dejte pozor na to, kde platí různé jízdenky. Pozemní doprava, letištní autobusy a metro totiž mají oddělené systémy. Nejužitečnějším dopravním prostředkem se jeví být metro. Existují však také integrované jízdenky na více dopravních prostředků a na delší dobu. Celkově, nejen za dopravu, jsou v Rumunsku a Bukurešti ceny srovnatelné s těmi u nás (mimo Prahu). Rumunsko patří ke dražším zemím Balkánu, ale oproti nám je stejně drahé nebo místy i o trochu levnější.

Palčivá otázka je pro mnoho potenciálních návštěvníků Bukurešti kriminalita. Když se budovy města špatně udržují a existují tu čtvrtě v dezolátním stavu, máme asi důvod se obávat? Samozřejmě byste si měli dávat pozor na své věci a přes zapadlé oblasti nechodit sami, to platí téměř všude. Index bezpečnosti Bukurešti je však vysoký. Dokonce existuje ve město mnohem nižší riziko fyzického napadení než v některých populárních metropolích západní Evropy. Největším nebezpečím jsou pro turisty zloději, zde jsou to většinou sociálně slabší děti.

Zdroje:

Mapy.cz, Trip Advisor, Visit Bucharest, Romania Tourism, Cestuj levně, Travelmag, Quora, Rome2Rio, Travel Safe, Welcom Pickups, Numbeo

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bukurešť je prý nejošklivější hlavní město Evropy. Známe však důvody, proč za návštěvu stojí!