Scenérii tohoto města v Belgii si možná pamatujete z akční černé komedie V Bruggách. Film však možná opomíjí, jak moc je město plné lidí. Pokud se tam chystáte, nebude od věci udělat si výlet mimo sezónu, nepřetěžovat místní služby a mít na turistické atrakce trochu více prostoru. Co je vůbec důvodem hojného cestovního ruchu v tomto městě a co tam stojí za to vidět?
Stručná historie Brugg a přístup z ČR
Město zvané nizozemsky Brugge a francouzsky Bruges leží na mořském břehu belgické provincie Západní Flandry. Jeho historie sahá až do 9. století, kdy bylo doloženo nejstarší užívání tohoto názvu. Osídlení tu existovalo už dříve. Prvního rozmachu se město dočkalo v 11. století a až do 16. století zde kvetl obchod. Úpadek pak nastal kvůli zanesení vodních kanálů.
Za poslední století ekonomika vzkvétá díky cestovnímu ruchu. Turistů tu možná potkáte více než místních. V roce 2013 bylo napočítáno 117 tisíc obyvatel města. Podle Brussels Times Bruggy ročně navštíví cca 9 milionů turistů. Městská rada se proto v době vydání článku rozhodla omezit reklamu na toto město, protože mu návštěvnost škodí.
Ale teoreticky, kdyby se vám tam opravdu moc chtělo: jak se od nás dostat do Brugg? Letiště Ostend-Bruges je nejbližší možná varianta – nachází se 5 kilometrů od města. Z letišť nejblíž Česku se tam dostanete přímým spojem z Prahy, Vídně, Mnichova či Krakova. Do Brugg však můžete dojet i z Bruselu, což trvá něco přes hodinu.
Pro ty, kterým se nechce všechno plánovat, jezdí do Brugg zájezdy autobusem – většinou takové, které vás povozí po celém BeNeLuxu.
Malá ale zajímavá Belgie. Vydejte se za čokoládou, hranolky a Šmouly
Pět faktů o Bruggách – zajímavosti všeho druhu:
- Název pochází nejspíše ze staroseverského slova „bryggja” pro přístavní molo.
- Turismus vzkvétá právě díky ekonomické krizi v 16. století – ta totiž zabránila místním rekonstruovat původní středověké budovy, které dnes obdivujeme. Přesto však je tu spousta novějších staveb, které mají s dávnou dobou společnou jen estetiku. Většina budov ve středověku byla ze dřeva, a ty už pochopitelně nestojí.
- Malíř Jan van Eyck, slavný představitel severské renesance, zde strávil posledních 11 let svého života.
- Ve městě je přes 80 různých mostů.
- V přístavním městě byly v dobách jeho slávy zakázány vykřičené domy. Veřejné lázně na dnešní Stoofstraat ale byly příliš důležitá budova. Neřesti, které se tam děly, se tudíž přecházely. Dnes na této ulici najdete dílny, obchůdky a oblíbenou restauraci.
Historické památky v Bruggách: Kostel panny Marie a další
Začněme putování v historickém centru Brugg. Památek, které uchvátí vzhledem je tu spousta. Proto je historické centrum ostatně součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zajímavý a hojně zastoupený architektonický styl je tu gotika – jednak ta původní, středověká, a jednak také neogotika novějších budov z 18. století. Uvidíte tu však i spoustu klasicistních, renesančních a barokních budov. Město zdaleka není čistě středověké.
V centru se nachází dvě významná náměstí Markt a Burg, které od sebe dělí jediný blok budov. Obě náměstí jsou hustě obklopena různými hospodami a kavárnami. Mezi nejstarší památky patří tržnice Halle, která funguje od 12. století (samozřejmě v jiné fyzické podobě) a radnice ze 14. století. Nejvíce ikonická budova je bružská zvonice Belfort van Brugge – typicky gotická věž ze 13. století.
Bruggy jsou plné náboženských staveb. Nejpopulárnější je kostel panny Marie s třetí nejvyšší cihlovou věží světa (115,6 m). Kostel více než věž proslavila socha madony, která je tam dosud. Jedná se totiž o originál od samotného Michelangela! Další kostely, které stojí vidění, jsou například Bazilika sv. Krve a Jeruzalémský kostel.
Zažijte v Bruggách projížďku lodí!
Zdroj: Shutterstock
„Benátky severu” se Bruggám říká díky síti vodních kanálů, které kdysi sloužily lodím v přístavu. V dnešní době se můžete vydat na Huidenvettersplein nebo jedno z dalších čtyř míst, odkud vyjíždějí loďky. Sezóna plaveb po městě je od března do listopadu.
Sladké poklady Belgie: V Bruggách čokoládu najdete snad na každém rohu
Belgie je proslulá svým uměním výroby a prodeje čokolády. Bruggy jsou místo, kde z této branže seženete snad všechno. Čokoládoven je tu opravdu mnoho. Jim Ferri z webu Never Stop Traveling podnikl náročnou a dlouhou obchůzku, jejíž cílem bylo objevit tu nejlepší čokoládu v Bruggách. Zvítězil podnik Dumon, který je vysoce hodnocen i na stránkách Trip Advisor.
Ne vždy však potkáte krámek s pravou bružskou čokoládou. Velké množství čokoládových podniků v Bruggách prodává zboží z jiných koutů Belgie nebo čokoládu úplně odjinud. Ujistěte se, že vstupujete do pravé lokální čokoládovny – bude mít někde vystaveno certifikační logo s kakaovým luskem a dvěma labutěmi.
Belgické město Spa. Jeho název se stal termínem pro odpočinek a relaxaci
Nejslavnější muzea a galerie v Bruggách
Pro ty, kdo chtějí o čokoládě vědět více, stojí v Bruggách muzeum čokolády. Dozvíte se tam čtyřtisíciletou historii používání kakaa a čokolády, uvidíte mnoho exponátů a samozřejmě může dojít i na ochutnávky.
Bruggy jsou město se starou tradicí krajkářství. Muzeum Kantcentrum disponuje bohatou expozicí tradičních rukodělných krajek a informacemi o různých způsobech jejich výroby.
Příznivci umění určitě nevynechají muzeum umění Groeninge. Hlavní náplní sbírky je dílo takzvaných vlámských primitivů. Uvidíte tu kupříkladu původní díla van Eycka, Bosche, Brueghela či Memlinga, kterému také bylo věnováno jedno z dalších bružských muzeí.
Co dále vidět v Bruggách?
Strávit v Bruggách dovolenou se vzhledem k přehršli turistů moc nedoporučuje. Město však zřejmě nedoporučuje ani výlety jako takové… Každopádně v Bruggách je co dělat i na vícedenním výletě. Jen se rozhlédněte a vyberte si – přikládáme však ještě pár stručných tipů.
- větrné mlýny za městem – jeden z nich je funkční a můžete do něj nahlédnout
- místní pivovar De Halve Maan
- muzeum tortury (au!)
- hranolkové muzeum
- muzeum diamantů
- hospody v historických domech na klidnější periferii města
Zdroje:
Wikipedie, Cestovinky, E15, Trip Advisor, That Backpacker, Never Stop Traveling, Kiwi.com, St. Christopher’s, Best Regards From Far, Visit Bruges, Brussels Times, Choco Story, Kantcentrum, Musea Brugge