Severní ostrůvek CHKO Český ráj na mapě známe také pod pojmem Maloskalsko. Výlet sem je stejně bohatý na přírodní kuriozity a možnosti různých výšlapů jako zbytek turisty oblíbeného Českého ráje. Geologickou dominantou jsou Besedické skály, jež uchvacují dojmem kamenného bludiště, a Kalich upomínající názvem české bratry, kteří se sem chodili modlit. Proč si nenechat toto místo ujít a kam jinam se v Maloskalsku vydat?
Maloskalsko & Český ráj – turistika jako nikde jinde
Celá oblast Českého ráje patří k nejvyhledávanějším místům přírody České republiky. Snoubí se tu krása romantických skal s historií, kdy tyto lesy lákaly nejen stavitele hradů. Asi nejtypičtější rys je koncentrace toho všeho – skoro každý kousek lesa obklopený pár vesnicemi obsahuje nějakou zříceninu nebo impozantní kus skály. V obcích pak najdete líbeznou architekturu chalup či přepych fasád zámků, ať už se zaniklou slávou či přístupných veřejnosti.
Od padesátých let jsou hvozdy Českého ráje CHKO – dokonce první, která u nás vznikla. Maloskalsko a Prachovské skály k ní přibyly až v roce 2002. I ty si rozhodně zaslouží právní ochranu jakožto cenný výtvor přírody. Velkou část předmětů ochrany v této oblasti tvoří skály. Není však zapovězeno si užívat výhledy z nich či horolezectví. Jen je třeba dát si pozor, abyste si vybrali místa, kde to správa CHKO nezakazuje. A tato omezení rozhodně mají svůj důvod.
Ikonická skalní města i většina dalších obřích kusů hornin trčících v Českém ráji ze země jsou z pískovce. Vznikly v období křídy (velmi zhruba před 100 miliony let) usazováním částeček písku. Tento typ hornin je poměrně křehký a snadno zvětrává. Pískovec je rozhodně dost pevný, aby se po něm dalo bezpečně lézt. Některá místa však mohou být více opotřebovaná než jiná. Skalní ochozy na Drábských světničkách – také v této oblasti – například záplavy turistů ošoupaly do hladka, takže je místo zavřené, než se upraví, aby bylo opět bezpečné.
Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?
Krásy skvostů Maloskalska a sluj českých bratří
Východně od nádraží Malá skála se nachází jedna z největších přírodních atrakcí – Besedické skály. Skalní města Kalich, Chléviště a Besedické skalní město mají překrásné výhledy. Máte možnost se nejen projít mezi skalními věžemi a užívat si úžas nad vlastní malostí, ale také si stoupnout na vršek některé ze skal opatřených zábradlím a rozhlížet se po kraijně. Místo však není významné pouze zázraky přírody – též se sem navždy vepsaly příběhy některých lidí.
Asi nejvýznamněji se Besedické skály spojují s českými bratry. Menšinová církev Jednota bratrská měla v 17. století po Bílé hoře problémy. Jedna skupina těchto věřících se skrývala právě zde a jako modlitebnu měla používat jednu skalní sluj, dodnes po tomto období pojmenovanou. U bohoslužeb nechyběl oltář, u nějž dodnes také vidíme pamětní desku s kalichem. Stojí na ní verše „Věřím v Boha, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český!“.
Ve skalách je pár drobných upomínek i na jiné lidi. Zaprvé je to Miroslav Tyrš, po němž se jeden vršek jmenuje Sokol a skála na něm Tyršova. Vlastenci na ni totiž dali vytesat reliéf s portrétem této osobnosti. Hlubší souvislost místa a samotného Tyrše bychom však hledali stěží. A jako další příklad můžeme jmenovat jakéhosi Václava Sadovského ze Sloupna. To byl prý rytmistr švédského vojska, který se schovával ve sluji dnes po něm nazvané – dokonce tu schoval nějaké poklady, které jsou dnes v muzeu v Turnově. Tyto jeskyně se nazývají souhrnně Chléviště, protože tu vesničané schovávali dobytek, aby jim ho při rabování nevzali vojáci.
Kudy do Besedických skal – okruhy a trasy na výšlap
Asi nejblíž je to mezi skály přímo z Besedic. Tamní parkoviště dělá 50 Kč na den, nemotoristé mohou využít autobusovou zastávku Koberovy-Besedice. Pak se stoupá do kopce. Žlutá turistická značka vás provede kolem všech důležitých geologických útvarů. Zároveň představuje nejlepší směr, protože si na ní nejvíce stoupání odbudete hned na začátku. Podél žluté vede naučná stezka Besedickými skalami. Po návštěvě Kalichu mimo NS se můžete na ni znovu napojit směrem do Besedic a dokončit okruh, který má i se zacházkou do 2,8 km. Máte-li ještě chuť šlapat dál, přejděte na modrou a pak zelenou směrem jihozápadně, kde uvidíte dochované základy bývalého hrádku Zbirohy se sklepením tesaným ve skále.
Jiný přístup je od řeky Jizery. Přijedete do obce Malá Skála – klidně přímo vlakem na nádraží, odkud je to nedaleko. Máte-li chuť, klidně se zdržte a vydejte se nejprve opačným směrem ke zřícenině skalního hrádku Vranov. Opět jde o stavbu, ze které se dochovaly dolní části, které byly přímo v horninovém podloží. Na Boučkově statku, což je příjemná chalupa a památka lidové architektury, si lze prohlédnout galerii akademického malíře Josefa Jíry a vlastivědnou expozici Malé Skály. Cesta do Besedických skal je pak po samotné Zlaté stezce Českého ráje, v těchto místech vyznačené červeně.
Malá Skála, Turnov a okolí: Výlety za dalšími zážitky!
Český ráj je malý, ale důkladně si ho projít přece jen nějakou dobu trvá. Proč nezačít v těsné blízkosti Besedických skal? Turnov, prominentní město tohoto regionu, zase skýtá kulturnější typ zážitků a poslouží jako brána do lesů na druhé straně. Využijte následující tipy:
- zřícenina Frýdštejn
- muzeum socialistických vozů Železný Brod
- PP Na Vápenici
- zřícenina Zbirohy
- skalní město Maloskalská Drábovna
- Zdenčina skála
- Klokočské skály
- Dlaskův statek
- zřícenina Rotštejn
- minizoo Zrcadlová koza
- synagoga Turnov
- zámek Hrubý Rohozec
- měšťanský pivovar
- hvězdárna Turnov
- rozhledna Hlavatice
- hrad Valdštejn
…a mnoho dalšího
Zámek Hrubý Rohozec v Turnově je ideálním tipem na výlet pro rodiny s dětmi
Zdroje:
Mapy.cz, Geology.cz, Kudy z nudy, Region Tourist, Český-ráj.info, Cokoli v okolí
iDnes: Nej vyhlídku Maloskalska ukrývají Besedické skály