Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Bermudský trojúhelník navzdory pověsti láká turisty. Jak vysvětlit záhadná mizení lodí a letadel?

Bermudský trojúhelník nemá nejlepší pověst. Prý tam záhadně mizí lodě a letadla, které už nikdy nikdo neviděl. Zní to jako z nějakého sci-fi románu, ale bohužel je to potvrzená pravda. Snaha přijít tomu na kloub se zatím nesetkala s úspěchem, protože záhada bermudského trojúhelníku dosud nebyla spolehlivě rozluštěna. A tak se nabízí spousta vysvětlení od bájné Atlantidy, přes únosy mimozemšťany až po bránu do jiného časoprostoru.

Kde se nachází oblast bermudského trojúhelníku

Bermudský trojúhelník je neoficiální název oblasti v Atlantském oceánu, která se rozkládá mezi Floridou, Portorikem a Bermudským souostrovím. Tato oblast je poměrně rozsáhlá, zaujímá přibližně 1 134 105,5 km². A protože se nejedná o oficiální název, doporučuje se psát bermudský trojúhelník s malým písmenem na začátku, i když setkat se můžeme s oběma variantami a někdo píše bermudský trojúhelník s písmenem velkým. Tato záhadná oblast má ale i jiné názvy a sice: ďáblův nebo ďábelský trojúhelník, Hřbitov Atlantiku, předpeklí ztracenců, moře voodoo…

Obdobou bermudského trojúhelníku je i jiná oblast u východního pobřeží Japonska nazvaná Ďáblovo moře. Dějí se tam naprosto totožné záležitosti od podivného chování střelky kompasu a ručiček hodin až po mizení lodí, letadel a osob. Obě tato zmíněná místa lákají příznivce paranormálních jevů, ale také zástupy zvědavých turistů, kteří se vůbec nebojí, že se navždy ztratí v propadlišti prostoru a času.

Bermudský trojúhelník

Zdroj: Shutterstock

Možné vysvětlení záhady bermudského trojúhelníku

Co se vlastně děje v oblasti bermudského trojúhelníku a proč se tam ztrácejí lidé? Při průletem bermudským trojúhelníkem piloti obvykle hlásí podivné chování přístrojů, jiné měření času, podivné pocity nebo třeba pozorování záhadných světel na obloze nebo pod hladinou oceánu. To samozřejmě nahrává různým fantastickým domněnkám a vysvětlením. Jednou z nich je teorie, že pod hladinou sídlí mimozemšťané, kteří mohou létajícími talíři nalétávat i ze vzduchu do vody a že unášejí lidi, aby je mohli pozorovat.

Další teorií je existence záhadného bájného města Atlantidy, které se nachází na stejném místě jako Bermudský trojúhelník, ale v jiném prostoru a čase, anebo možná v paralelním světě. To způsobuje zkraty a změnu měření času přístroji a také mizení objektů, které se tak dostanou skrze “bránu” do Atlantidy, z níž už není návratu, anebo se z ní možná ani nikomu zpět vrátit nechce. A nemusí jít vlastně ani o Atlantidu, možná prostě na tomto místě existuje díra v prostoru a čase, kde se snadno někdo ztratí a dostane se do jiného prostoru a času.

Jednou z předpokládaných možností je třeba i to, že za všechno může Golfský proud, anebo metan z mořských hlubin či takzvané modré díry pod hladinou, v nichž jsou silné proudy. Někdo si ale myslí, že se bermudskému trojúhelníku přisuzuje zbytečně velký význam a že jde v podstatě o zveličené a vymyšlené báchorky či davovou psychózu.

Kdo zmizel v bermudském trojúhelníku?

Dne 5. prosince 1945 v bermudském trojúhelníku navždy zmizelo pět amerických bombardérů Grumman TBF Avenger z letky č. 19 z vojenské základny na Floridě. Piloti prý hlásili podivné chování kompasu, ale pak se ztratilo spojení a letadla se nikdy už neobjevila. Navíc pak zmizelo další letadlo se třinácti členy na palubě, které po záhadně zmizelých bombardérech pátralo. A tak to všechno vlastně začalo…

Především od 70. let 20. století, kdy vešly informace o bermudském trojúhelníku více ve známost díky článku Vincenta Hayese Gaddise , se toto místo spojuje s mizením letadel a lodí a také se začaly zpětně v čase dohledávat události, které tomu nasvědčovaly. Říká se, že vůbec úplně první záznam o podivnostech v této oblasti pochází z pera samotného Kryštofa Kolumba.

Příkladem může být zmizení lodi Saratoga z třináctičlennou posádkou v roce 1781, v roce 1918 to pak byla americká nákladní loď Cyclops s 306 muži na palubě, v roce 1948 dopravní letadlo Star Tiger s 29 lidmi na palubě, o rok později letadlo Star Ariel s 20 lidmi. V roce 1954 pak letoun amerických námořních sil se 42 lidmi s tvrzením, že se setkal s neznámou silou, v roce 1963 tanker Mary Sulphur Queen s nákladem síry a 39 členy posádky, po nichž zbyly jen dvě záchranné vesty. Vskutku děsivé…

Osm největších leteckých tajemství na světě

Jsou příčinou mizení lodí v bermudském trojúhelníku obří vlny nebo methan?

Podle oceánologa Simona Boxalla z univerzity v britském Southamptonu jsou příčinou mizení lodí obrovské vlny, které dokážou převrátit celou loď i s nákladem. Stát se ale prakticky na moři může cokoliv a těžko v hloubce 6 000 metrů hledat vraky lodí.

Další možná příčina mizení lodí, o kterou se zajímala věda, je přítomnost metanu, který je pod tlakem vody v pevném stavu, ale může se za určitých okolností přeměnit na plyn, vytvořit bublinu, dostat se na povrch a případně i explodovat. Navíc metan je smrtící plyn a nedá se v jeho vysoké koncentraci přežít. Tuto záhadu se snažili v roce 2003 vysvětlit vědci z australské Monash University. Bublina metanu, která se dostane na hladinu může mít rozlohu až desítky metrů a může být nebezpečná jak pro lodě, tak i prolétávající menší letadlo.

Ale ať už je to, jak chce, jednoznačné vysvětlení neznáme. Nevíme, zda se dá záhada bermudského trojúhelníku vysvětlit vědecky, anebo jde skutečně o nějaké nadpřirozené jevy. Věřit můžete, čemu chcete…

Bermudský trojúhelník v literatuře a filmech

O čem se stále mluví, to začíná masově ovlivňovat davy lidí. A jakmile se začal bermudský trojúhelník spojovat se záhadným mizením lodí a psaly se o něm knihy, točily filmy, o to větší víru v tento fenomén a zájem turistů začala oblast probouzet.

Člověkem, který jako první takto pojmenoval tuto oblast a dal název bermudskému trojúhelníku, byl americký autor Vincent Hayes Gaddis, a to ve svém článku o paranormálních jevech, jež se tam odehrávají. Stalo se tak v roce 1964. Od té doby byla o bermudském trojúhelníku natočena řada filmů a napsáno i dostatek literatury faktu, která se snaží vysvětlit tamější záhadu.

Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě

Příkladem může být film Bermudský trojúhelník z roku 2001, Záhada bermudského trojúhelníku z roku 2005, nebo dokumentární film Tajemství bermudského trojúhelníku z roku 2011 a řada dalších filmů a dokumentů. Z literatury je to obdobné, knih jsou snad stovky, známá je například kniha Charlese Berlitze z 90. let.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bermudský trojúhelník navzdory pověsti láká turisty. Jak vysvětlit záhadná mizení lodí a letadel?