Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Basilej je město s nejstarší veřejnou uměleckou sbírkou na světě. Co zde ještě můžete vidět?

Petr Gorás

Petr Gorás

2. 8. 2022

Basilej je významné švýcarské město na řece Rýn, které leží u trojmezí Švýcarska, Francie a Německa. chlubit se může nejstarší švýcarskou zoo, nejstarší univerzitou i historicky největším kulturním zázemím široko daleko. Co vidět a navštívit?

Historie Basileje

Počátky Basileje se pojí s římským osídlením doloženým od 3. století, název města pravděpodobně pochází od Římana jménem Basilius. Jiné teorie zase odvozují původ od baziliky, ty odvážnější dokonce od baziliška. Původně se zřejmě jednalo o hrad či větší opevnění, které stálo nad Rýnem. V 6. století místo osídlili Frankové. Město pak rychle rostlo a již na začátku 11. století si mohlo dovolit nákladnou katedrálu, roku 1460 zde vzniká nejstarší švýcarská univerzita. Do původní Švýcarské konfederace se však Basilej připojila až roku 1501 jako jeden z posledních kantonů.

Dnes je Basilej třetím největším švýcarským městem, hned po hlavním městě a Ženevě. Od Curychu přitom není Basilej příliš daleko, po dálnici je to asi 80 kilometrů, vlakem se tam dá dopravit za hodinu. Obdobně vzdálený je pak i Bern.

3 nejlepší aerolinky světa. Létání nemusí být noční můrou

Basilejská ZOO z roku 1874

Jedná se o nejstarší švýcarskou zoologickou zahradu, která se původně specializovala na evropská a alpská divoká zvířata. Již po pár letech však začala chovat i tvory z jiných koutů světa, několikrát nechvalně vystavovala i černochy z kolonií, kteří museli bavit návštěvníky tanci a rituály. V padesátých letech zase zoo proslula pravidelnými procházkami pěti slůňat ulicemi města.

Dnes už patří basilejská zoo po mnoha rozpačitých přešlapech mezi ty nejlepší v Evropě. V posledním desetiletí investovala na rozšíření zoo desítky milionů franků a ve svém chovatelském programu se zaměřuje na zachování mnoha ohrožených druhů. Velmi úspěšná je v chovu druhů jako nosorožec indický, hrošík liberijský, levhart sněžný, osel somálský nebo okapi (blízký příbuzný žiraf).

Basilejské letiště je za francouzskými hranicemi

Jednou z největších zvláštností tohoto švýcarského města je, že jeho letiště se nachází ve Francii. Spravují jej obě země, z nichž každá vlastní oddělenou polovinu a podle dohody ze 40. let mají obě země k letišti zcela volný přístup, bez jakýchkoli hraničních kontrol. Od letiště do centra Basileje je to zhruba 6 km, trasa je obsluhována autobusem, který jezdí každou čtvrthodinu. Celý název letiště dnes zní EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg a kromě Basileje obsluhuje i nedaleké francouzské Mylhúzy (30km) a částečně i německý Freiburg im Breisgau (75 km).

Nejlepší město na světě pro rok 2018 je Vídeň

Proslulá basilejská muzea s nejstarší veřejnou sbírkou na světě

Basilej proslula v kulturním světě jako metropole muzeí, galerií a kultury. Najdete tu dokonce i nejstarší veřejnou uměleckou sbírku na světě, uvedenou roku 1661. Dnes už se v centru Basileje nachází na 40 muzeí a galerií. Většina z nich se zaměřuje na výtvarné umění, nechybí tu však ani standardní historická a přírodovědecká muzea i nějaké ty speciality.

Nejoceňovanějším muzeem je Kunstmuseum Basel, které vystavuje zmiňovanou nejstarší sbírku, to nejlepší z nizozemského malířství, impresionismu, kubismu i avantgard 20. století. Mezi nevšední perly patří zase muzeum farmacie s prastarými aparáty a nevšedními léčivy z celého světa, největší evropské muzeum panenek a medvídků, jedna z nejstarších botanických zahrad na světě a v neposlední řadě Jean Tinguley museum věnované švýcarskému tvůrci nevšedních kinetických soch.

Červená basilejská radnice

Jedním z největších architektonických skvostů Basileje je velkolepá radnice z roku 1514. Stavět se začala už tři roky po připojení města ke Švýcarské konfederaci. Původní předchůdkyni této radnice totiž zničilo zemětřesení, zároveň se místní obyvatelé chtěli i tak trochu vytáhnout před ostatními městy. Výrazná červená barva budovy je dána červeným pískovcem. Na bohaté výzdobě se podílel mimo jiné i významný renesanční malíř Hans Holbein mladší. Ke svému účelu radnice slouží dodnes, nicméně v rámci komentovaných prohlídek v němčině i angličtině si ji můžete prohlédnout i zevnitř každou sobotu.

Zajímavosti o Basileji

  • Název basilejské radnice v místním německém nářečí „roothus“ znamená standardně radnici (spisovně rathaus), avšak zároveň nápadně zní jako „červený dům“ (rotes haus).
  • Pokud se sečte délka všech tramvajových tratí v Basileji, jedná se o zcela největší tramvajovou dopravu ve Švýcarsku.
  • Většina chemického i farmaceutického průmyslu Švýcarska sídlí v Basileji. Bylo to právě zde, kde švýcarský chemik Albert Hoffman náhodou objevil LSD v roce 1938.
  • Díky neutralitě Švýcarska a skvělé dostupnosti vlakem bylo toto město zvoleno za sídlo Banky pro mezinárodní platby (BIS). Původně umožňovala reparace z obou světových válek, dnes je jakýmsi garantem mezi národními centrálními bankami.
  • Opět díky neutralitě i díky bohatému kulturnímu zázemí poskytovala Basilej a její univerzita azyl mnoha umělcům a myslitelům, kteří zrovna nebyli ve svých zemích v bezpečí.

 

Zdroje: basel.com, myswitzerland.com, kunstmuseumbasel.ch, artbasel.com, zoobasel.ch, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Basilej je město s nejstarší veřejnou uměleckou sbírkou na světě. Co zde ještě můžete vidět?