Azory: Ostrovy uprostřed Atlantiku, které lákají na velryby i nádhernou přírodu
Michaela Šilháčková
18. 3. 2024
Azorské ostrovy se nacházejí zhruba napůl cesty mezi Evropou a Amerikou a jsou autonomní oblastí Portugalska. Souostroví sestává z celkem devíti obydlených ostrovů, z nichž každý má z hlediska turismu co nabídnout, a to hlavně milovníkům přírody. Podívejte se, jak může vypadat dovolená na Azorách a kdy na Azory jet, abyste si užili co možná nejlepší počasí.
Evropské ostrovy uprostřed Atlantského oceánu
Azory představují souostroví patřící Portugalsku, jedná se však o autonomní oblast. Nacházejí se v Atlantském oceánu, což z nich činí destinaci populární u příznivců odpočinku na pláži, vodních sportů i krásné přírody. Díky vhodné poloze lze v rámci dovolené na Azorách pozorovat velryby a delfíny či si během celého roku užívat sporty jako windsurfing, paddleboarding, jachtaření nebo jízdu na kajacích.
To však rozhodně není kompletní výčet toho, co vše Azory nabízejí. Mezi další oblíbené aktivity patří pěší turistika, při níž lze obdivovat místní dechberoucí přírodu, geoturistika, jízda na koních či adrenalinové sporty, jako je například paragliding. Odpočinout si můžete na pláži, v geotermálních horkých pramenech či při plavání s delfíny.
Azory jsou tvořeny devíti obydlenými ostrovy, které mají sopečný původ (výjimkou je ostrov Santa María).
- São Miguel
- Pico
- Terceira
- São Jorge
- Faial
- Flores
- Santa María
- Graciosa
- Corvo
Azory leží na dvou litosférických deskách – severoamerické a eurasijské. Ačkoliv je s polohou souostroví spojena řada výhod, je nutné počítat také s jednou nevýhodou, jíž jsou častá zemětřesení.
Jak již bylo řečeno, dovolenou na Azorských ostrovech si dosyta užijí především milovníci přírody a outdooru. V rámci mezinárodního programu UNESCO zde bylo vyhlášeno několik přírodních rezervací (ostrovy Graciosa, São Jorge, Corvo a Flores), zároveň se tu nachází hned dvě lokality zařazené na seznam světového kulturního dědictví – vinařská kulturní krajina na ostrově Pico a město Angra do Heroísmo, které je ceněno především díky svému historickému významu.
Obyvatelé Azorských ostrovů kladou velký důraz na ochranu přírody a udržitelnost. Zastavěn je ostatně jen zlomek plochy celého souostroví a obecně se zde preferuje výroba energie z udržitelných zdrojů. Díky tomu bylo Azorám uděleno nejvyšší hodnocení v rámci programu Quality Coast. Je tedy nasnadě, že i turisté se k místní přírodě musí chovat s maximální úctou a respektem.
Počasí na Azorách
Díky mořskému subtropickému podnebí je počasí na Azorách celoročně mírné a bez větších teplotních výkyvů, je však třeba počítat s možností silného větru, v některých částech roku také deště. Obecně je místní počasí nevyzpytatelné, nicméně za nejvhodnější čas pro dovolenou na Azorách lze označit červenec a srpen, jelikož v těchto měsících nejméně prší.
Letní teploty se pohybují kolem 23 °C, v zimě kolem 16 °C. Teplota moře v létě sahá ke zhruba 24 °C a v zimě klesá k 17 °C. Vodní sporty je díky tomu možné praktikovat po celý rok.
Pozorování velryb a delfínů
Pozorování velryb a delfínů patří mezi nejoblíbenější aktivity na Azorských ostrovech. Zmíněné kytovce sice můžete zahlédnout i z pláže, nicméně rozhodně doporučujeme využít možnost výletu na lodi, ze které je uvidíte mnohem lépe.
Poloha souostroví je pro pozorování různých druhů kytovců naprosto ideální. V okolních vodách se velryby a delfíni zdržují buď neustále, nebo tudy plují po svých migračních trasách. Pokud tedy toužíte tato elegantní a pozoruhodná zvířata zahlédnout, jsou Azory tou pravou destinací.
Pěší turistika – treky, geoturistika
V minulosti se na Azorách cestovalo především po moři, a to i v rámci jednoho ostrova. Bylo to nejjednodušší, jelikož jen málo cest bylo vhodných pro povozy. Na druhou stranu zde bylo poměrně hodně pěších stezek, které místní obyvatelé využívali v doprovodu svých koní a oslů.
Právě síť pěších stezek byla obnovena a opět zpřístupněna, proto si nyní turisté mohou užít lehké i náročné procházky a túry. Stezky totiž prochází mimořádně krásnými oblastmi a spojují prakticky všechny části každého z ostrovů. Navíc vedou jak po pobřeží, tak ve vnitrozemí, proto rozhodně není nouze o fantastické výhledy na moře i zelené kopce.
Oblíbené treky na Azorách
- Fajã de Lopo Vaz (ostrov Flores)
- Lajedo–Fajã Grande (ostrov Flores)
- Serra Branca–Praia (ostrov Graciosa)
- Baia da Folga (ostrov Graciosa)
- Cabeço do Canto (ostrov Faial)
- Entre Montes (ostrov Faial)
- Fajã de Além (ostrov São Jorge)
- Serra do Topo–Fajã dos Vimes (ostrov São Jorge)
- Calheta do Nesquim (ostrov Pico)
- Caminho das Voltas (ostrov Pico)
- Ladeira dos Moinhos (ostrov Pico)
- Passagem das Bestas (ostrov Terceira)
- Rocha do Chambre (ostrov Terceira)
- Vigia da Baleia (ostrov São Miguel)
- Quatro Caminhos do Faial da Terra (ostrov São Miguel)
- Praia da Viola (ostrov São Miguel)
- Costa Sul (ostrov Santa Maria)
- Entre a Serra e o Mar (ostrov Santa Maria)
Treků se na Azorách nachází obrovské množství, a to těch lehkých, středně náročných i náročných. Pokud vás pěší turistika baví, je toto souostroví rozhodně tím pravým místem pro vás.
Vzhledem k tomu, že je drtivá většina Azorských ostrovů sopečného původu, zde naleznete také spoustu příležitostí pro geoturistiku.
Vodní sporty
Jednou z výhod spojených s Azorskými ostrovy je místní podnebí, díky kterému se teploty ovzduší během roku příliš nemění. Víceméně konstantní zůstává také teplota vody, a tak si lze prakticky celoročně užívat vodních sportů. A že jich lze na Azorách vyzkoušet skutečně mnoho. Mezi ty nejvyhledávanější patří například windsurfing, paddleboarding nebo jízda na kajacích či kánoích.
Cyklistika
Příznivci jízdy na kole si na Azorách rovněž přijdou na své. Pokud preferujete silniční cyklistiku, vyrazte na některý z větších ostrovů (São Miguel, Terceira a Pico). Menší ostrovy zase nabízejí mnoho příležitostí pro náročnější cyklovýlety na horských kolech.
Výhodou je, že si kolo můžete půjčit až na místě, nemusíte tedy převážet své vlastní. Dovolenou na Azorách si tak cyklistickým výletem můžete pouze jednou či dvakrát zpestřit a po zbytek pobytu se věnovat jiným aktivitám – například pěší turistice či vodním sportům, o něž na ostrovech rozhodně není nouze.