Menu
JenProCestovatele
Řecko

Athény, centrum antické kultury. Co prosluněná řecká metropole nabízí dnes?

Athény patří mezi nejstarší města na světě, proto si jejich návštěvu užijí především milovníci historie. Kromě starověkých řeckých a římských památek jsou velkým turistickým lákadlem zdejší muzea vynikající úrovně, která se pyšní skutečně unikátními exponáty. Jaké památky a zajímavosti v Athénách vidět? Jaké očekávat počasí? A kdy je nejlepší doba na to do Athén vyrazit?

Athény – jedno z nejstarších měst světa

Hlavní a největší město Řecka má za sebou neuvěřitelně dlouhou historii. Místo bylo osídleno již v neolitu a v době od 6. do 3. století př. n. l. byly starověké Athény jedním z nejvýznamnějších center antického světa. Představovaly nejen politické a obchodní centrum, ale také centrum kultury, umění a filozofie. Největší slávy dosáhly v klasickém období řeckých dějin, s kterým jsou spojena jména jako Platón, Aristotelés, Sofoklés, Feidiás nebo Eurípidés.

Vzhledem ke svému stáří jsou Athény plné nejrůznějších archeologických pokladů. Většině lidí se při zmínce o tomto městě nejspíše vybaví Akropole a Parthenón, nicméně Athény toho samozřejmě nabízejí mnohem více. Na své si tu přijdou především zájemci o historii, ovšem pokud sem vyrazíte v létě, můžete si užít také relax na jedné z místní pláží.

Athény, které byly pojmenovány po jedné z řeckých bohyň, leží v regionu Attika a dělí se na sedm městských částí. Jsou hlavním městem a také hospodářským a politickým centrem Řecka. Žijí zde zhruba čtyři miliony obyvatel.

Počasí v Athénách

Podnebí v Athénách je tzv. středomořské, což znamená, že jsou pro něj typická suchá a horká léta a mírné zimy. Obecně je počasí v Athénách teplejší než ve střední a severní Evropě, nicméně stále se tu střídají čtyři roční období.

V létě se průměrné teploty pohybují mezi 20 a 27 °C, na jaře a na podzim v rozmezí 15 a 19 °C a v zimě klesají k 10 až 12 °C. Prší tu v podstatě jen v zimě, roční úhrn srážek v Athénách patří k nejnižším v Řecku. Déšť má navíc podobu spíše kratších přeháněk.

A kdy je nejlepší doba pro návštěvu Athén? Doporučujeme naplánovat si výlet řecké metropole na jaro nebo podzim. Léto není kvůli přílišnému horku ideální z hlediska chození po památkách a v zimě hrozí sychravé počasí s dešťovými přeháňkami.

Nejzajímavější památky Athén

Athény jsou doslova plné nejrůznějších antických památek a dalších zajímavostí. Kromě notoricky známých míst, mezi něž patří například Akropole, antická či římská agora nebo chrám Dia Olympského, tu najdete také řadu kostelů, zřícenin a starodávných čtvrtí. Doporučujeme navštívit také nejoblíbenější místní muzea – Muzeum Akropole a Národní archeologické muzeum, které poskytují vyčerpávající informace týkající se dějin města.

Mezi nejzajímavější památky Athén patří:

  • Akropolis s chrámem Parthenón
  • antická agora a Héfaistův chrám
  • římská agora
  • chrám Dia Olympského
  • starý stadion
  • knihovna císaře Hadriána

Co vidět v Athénách?

O zajímavosti v Athénách rozhodně není nouze. Kromě výše zmíněných athénských památek doporučujeme navštívit také dvě nejpopulárnější athénská muzea a starou čtvrť Kerameikos, zasvěcenou patronu hrnčířského řemesla.

Akropolis

Řecká Akropolis je pravděpodobně nejproslulejší akropolí na světě. Jedná se o opevněné návrší uprostřed města, na kterém se nachází řada památek včetně proslulého Parthenónu, chrámu zasvěceného bohyni Athéně.

Velká část Akropole byla zničena během řecko-perských válek, nicméně záhy po jejich ukončení se začalo s rozsáhlou obnovou. Rekonstrukce probíhala podle plánu navrženého významným řeckým státníkem Periklem.

Areál Akropole skýtá několik významných památek. Tou nejproslulejší je Parthenón, který představuje největší a pravděpodobně i nejpůsobivější stavbu Akropole. Dále se zde nachází Propyleje, což je monumentální vstupní brána do Akropole. Sestává z několika sloupů a je pomyslně rozdělena na dvě části. Za pozornost stojí také chrám Athény Niké s celkem osmi jónskými sloupy nebo chrám Erechtheion. Kromě zmíněných pamětihodností se tu nachází pozůstatky mnoha dalších, kdysi význačných staveb.

Muzeum Akropole

Muzeum Akropole je dlouhodobě považováno za jedno z nejlepších muzeí na světě. Expozice je soustředěna na Parthenón a další chrámy, které se nacházejí na athénské Akropoli. K vidění jsou zde nejrůznější artefakty nalezené v chrámech a jejich okolí, sochy a další historické pozůstatky.

Národní archeologické muzeum

Národní archeologické muzeum v Athénách je největším muzeem tohoto typu v Řecku a zároveň jedním z nejvýznamnějších muzeí věnovaných starořeckému umění na světě. Vzniklo koncem 19. století a od té doby uchovává celou řadu cenných historických předmětů z celého Řecka.

Antická agora a Héfaistův chrám

V dávné minulosti byla agora politickým, obchodním, společenským a správním střediskem Athén, a to až do přelomu letopočtu. Soustředily se sem veškeré činnosti týkající se veřejného života, proto se jednalo o skutečně významné místo. Svou konečnou podobu získala již ve 2. století př. n. l.

Na severozápadní straně agory se nachází Héfaistův chrám, který byl postaven v 5. století př. n. l. Chrám byl zasvěcen bohyni Athéně a Héfaistovi, bohu ohně, kovářství, kamenictví a sochařství.

Římská agora

Další historickou zajímavostí Athén je agora římská, která se stala hlavním správním střediskem v prvních letech po Kristu. Opět se jednalo o hlavní místo setkávání athénských obyvatel a nacházel se zde také trh.

Římská agora se nachází na severní straně Akropole ve čtvrti Plaka, nedaleko agory antické. Na rozdíl od ní není tak velkolepá, nicméně za vidění určitě stojí.

Chrám Dia Olympského

Chrám Dia Olympského lze znát také pod označením Olympeion. Jednalo se o velkolepý chrám, jehož stavba probíhala od 6. století př. n. l. až do 2. století n. l. Jak sám název napovídá, byl postaven na počest řeckého boha Dia. Pozůstatky chrámu se nacházejí jen asi pět set metrů jihovýchodně od Akropole.

Kdysi chrám představoval skutečně impozantní stavbu – byl celý z bílého mramoru a jeho součástí bylo 104 patnáctimetrových korintských sloupů. Do dnešního dne se jich zachovalo pouze šestnáct, přičemž jeden z nich leží na zemi.

Starý stadion

Starý antický stadion, známý také jako Panathinaiko, byl postaven v roce 330 př. n. l. a o několik století později byl přestavěn do bílého mramoru. Každé čtyři roky se zde konaly tzv. panathénaje, po nichž je místo také pojmenováno.

V 19. století se stadion rekonstruoval a roku 1896 se na něm konaly první novodobé olympijské hry. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Athénách.

Hadriánova knihovna

Knihovna, kterou nechal postavit římský císař Hadrián, kdysi představovala impozantní stavbu skýtající několik čítáren, konferenční sály a vnitřní nádvoří. Do dnešního dne se z knihovny sice zachovalo jen málo, nicméně i tak jde o místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

Výhodou je, že si lze koupit kombinovanou vstupenku zahrnující jak přístup ke knihovně, tak vstup do Akropole.

Kerameikos

Čtvrť Kerameikos byla pojmenována po hrnčířích, kteří se tu usadili kolem roku 3000 př. n. l. Později místo sloužilo jako pohřebiště a stalo se největší nekropolí v Athénách. Dodnes je možné vidět Themistoklovy hradby, jež ohraničovaly město, a rovněž se zde nachází archeologické muzeum. Vznik některých artefaktů, které jsou součástí expozice, se datuje až do roku 860 př. n. l.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Athény, centrum antické kultury. Co prosluněná řecká metropole nabízí dnes?