Co se vám vybaví, když se řekne Utah? Mormoni, Velké solné jezero, Skalisté hory? Připusťme si jednu věc: toto všechno je velmi zajímavé. Pro dobrodruhy jsou to zejména hory, kde se totiž skrývá kdejaký geologický klenot. V zimě se tu otevírá mnoho možností lyžování a cestovní ruch celoročně žije i ve městech.
Základní informace o Utahu – kód, poloha a obyvatelé
Tento stát se nachází v západní třetině největší části území USA. Patří mezi Státy čtyř rohů, což je čtveřice navzájem sousedících států: Colorado, New Mexico, Arizona a Utah. Časové pásmo, ve kterém Utah leží, je UTC -7. Mají tam tedy o 8 hodin méně než my v Česku.
Mormoni, kteří tvoří 62% obyvatel, jsou vlastně i zakladateli státu Utah. Mapa pohoří, tedy fyziogeografická, nám odhaluje, že se Utah rozkládá v nadmořské výšce nad 3000 m. Sem by se jen tak nějaký imigrant nehrnul. Z bělochů se sem podívalo teprve pár průzkumníků v 19. století a bydlet sem přišli až mormoni, v roce 1847. Ti totiž utíkali před perzekucí. Indiáni zde samozřejmě žili od nepaměti. Území Utah bylo pojmenováno po jednom z místních kmenů – ute – přestože Uteové samotní si říkali jinak.
Brigham Young, který sem přivedl první Mormony, místu říkal „Deseret”, což prý znamená „včela”. Takový je tedy význam úlu na vlajce a ve znaku státu Utah. Vlajka dále obsahuje motto státu – „Industry” (průmysl či též přeneseně pracovitost), vlajku USA a amerického orla. Dle USPS je Utah zkráceně označován UT, podle ISO 3166 US-UT.
Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit
Hlavní město Utahu: Památky v Salt Lake City
Stejně jako bájný praotec Čech viděl ze Řípu, že Čechy oplývají medem a strdím, i Brigham Young poznal, kdy dorazil na správné místo. Když stanul mezi horami, kde je dnes město, údajně prohlásil: „This is the place!” (Tohle je to pravé místo!). O sto let později zde místní postavili pomník zvaný This Is the Place Monument. Zajímavější je skanzen Old Deseret Village, ukázková replika původních mormonských vesnic. Zde se můžete dozvědět více o tom, jak se zde původně žilo.
Mormonská víra je zde všudypřítomná. Jednou z nejhonosnějších budov Utahu je mormonský chrám v Salt Lake City. Dovnitř nesmí nikdo, kdo není členem dané církve. Nic vám však nezabrání prohlédnout si majestátní románsko-gotickou katedrálu zvenčí.
Více interakce zažijete například s víceúčelovou budovou Joseph Smith Memorial. V bývalém hotelu je dnes kavárna, dvě restaurace, kinosál a genealogické centrum, které vítá všechny zájemce o rodinnou historii. Památník je zároveň rovněž překrásnou architektonickou památkou.
Lyžování v Utahu? Zkuste Park City či Altu
Ve státě Utah se nachází 10 světově vyhlášených ski resortů. Chcete-li si zajezdit ve Skalnatých horách, určitě zvažte některou z možností. Většina terénu je v oblasti vhodná hlavně pro opravdu zkušené lyžaře. Najdou se tu však i bezpečné svahy pro děti. Pokud vás nenadchnou velká a drahá střediska, hledejte dál. Menších skiareálů je po celém státě mnoho.
Na Park City Mountain lyžování přímo kvete. Jde o největší lyžařský areál v celých Spojených státech. Nachází se cca 45 kilometrů od Salt Lake City. Přesnou vzdálenost se však může trochu lišit, je to tu totiž obrovské. Čeká vás tu přes 300 sjezdovek a 40 lanovek či vleků různého typu.
Na co nezapomenout před odjezdem na hory. Máme pro vás seznam nezbytných věcí
Poměrně nedaleko – na americké poměry – leží další vyhlášený areál: Alta. Lyžování je pro její vlastníky skoro posvátné. Alta se prezentuje jako rodinný podnik, který není lyžařským resortem nýbrž lyžařskou oblastí. Proto se sem bohužel nesmí se snowboardy – ku prospěchu lyžařského sportu.
A nebo zkuste Brighton Ski Resort. Lyžování si tu může užít celá rodina, protože velká část sjezdovek se hodí i pro začátečníky a děti. Navíc jsou tu příznivější ceny než v některých jiných slavných resortech a dítě do 10 let s sebou můžete vzít zdarma.
-
-
Bryce Canyon, Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
-
-
Red rock canyon, Zdroj: Shutterstock
-
-
Lake Blanche, Zdroj: Shutterstock
-
-
White Pine Lake v Little Cottonwood Canyon, Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
Proč vyrazit na túru v Utahu? Příroda jako z jiných světů
Přestože je Utah dvaapůlkrát větší než Česko, většina území je skoro liduprázdná. Obyvatelstvo najdeme hlavně v Salt Lake City a jeho okolí, i když mnoho lidí žije i na venkově. Na většině území státu je řídká nebo žádná zástavba.
Příroda je tu opravdu krásná. Utah má 5 národních parků s velkou rozlohou a také několik přírodních rezervací jiného typu. Některá místa vypadají trochu jako Grand Canyon, jiná oplývají vláhou a zelení, jiná zase nepřipomínají nic, co většina z nás zažila.
Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?
Pruhované kopce Rainbow Mountains a město duchů
Do té třetí kategorie spadají například Rainbow Mountains, tedy Duhové hory. Říká se tak horským útvarům v oblasti Paria Mountains, u hranic Arizony. Útvary jsou jednak oblé díky obsahu bentonitu, který vstřebává vodu, a jednak hrají různými barvami. Na svazích najdeme pruhy červené, oranžové, hnědé i nafialovělé barvy.
Nedaleko se nachází Pariah, bývalé městečko, jehož poslední obyvatel odešel roku 1929. Dnes se využívá při natáčení filmů a seriálů. Takových opuštěných osad a měst je ve státě Utah celá řada a pro zvídavé cestovatele představují další možný cíl. Ne všechna však po sobě zanechala zajímavé ruiny. Projet se k nim však je výborný nápad na roadtrip.
Moab, Utah: Vstupní brána do ráje trekařů a fotografů
Východní Utah se nachází na náhorní plošině. Zde můžete vidět načervenalé skalní útvary, jaké existují i v sousedních státech. Asi nejvýznamnějším centrem osídlení je zde město Moab. Z něj se můžete vydat do přilehlého národního parku Arches nebo absolvovat třičtvrtěhodinovou jízdu k dalšímu významnému národnímu parku Canyonlands.
Arches National Park se nazývá podle pískovcových oblouků. Každou chvíli se nějaký zřítí, ovšem zbývá jich ještě kolem dvou tisíc. Skály tu mají všemožné obdivuhodné tvary. Na ty obyčejné se může i lézt. Kromě toho Arches nabízí i možnosti kempování a světelné podmínky zde dovolují i pozorování hvězd.
Canyonlands National Park se vyznačuje podobností coloradskému Grand Canyonu. Přitom zde však nepotkáte zdaleka tolik lidí. Pokud máte rádi dlouhé výšlapy a krásnou krajinu, vítejte! Lidi samozřejmě potkáte, ale v únosnější míře. Oblast je velmi rozlehlá a kromě červených skal je tu i zeleň a dvě řeky vhodné pro vodáky.
Coral Pink Sand Dunes State Park: Pískoviště pro celou rodinu
Část území Utahu je pokryto pouští. Chcete-li si vyhrát s pískem, můžete navštívit Coral Pink Sand Dunes na jihozápadě. Nemá status národního parku, tudíž se tu může nejen chodit všude možně ale i například jezdit s offroad auty. Určitě oceníte to, že vidíte tolik písku pohromadě, i možnost fotit, hrát si a tábořit. Buďte však ohleduplní – žije tu totiž brouk Cicindela albissima, kterého nenajdete nikde jinde na světě.
Zajímavých a překrásných míst je v Utahu samozřejmě mnohem víc. Proto neváhejte tyto „ochutnávky” využít jako inspiraci a najít si další přírodní či kulturní památky, kde strávit dovolenou.