Moldavsko, malý stát vklíněný mezi Rumunsko a Ukrajinu, drží několik nechvalně známých prvenství. Je nejchudší zemí Evropy, jeho obyvatelé se dožívají jedné z nejkratších délek života a také patří mezi nejméně navštěvované státy v Evropě. Přes to všechno by byla škoda tuto často opomíjenou zemi neprozkoumat.
Země nabízí úžasné sakrální památky, nedotčenou přírodu a také jednu velkou kuriozitu – světem neuznaný stát ve státě. Život v Moldavsku však není pro velkou část obyvatel vůbec jednoduchý. Mnoho z nich musí každý měsíc vyjít v přepočtu s pár tisíci korun, přitom ceny nejsou o moc nižší než v České republice.
Kišiněv
Nehledejte zde kulturní památky světového věhlasu. Popravdě, panelový Kišiněv vám vyrazí dech spíš z opačného hlediska. Město utrpělo velké ztráty ve 40. letech. Co se nepovedlo zničit během 2. světové války, to dokončilo zemětřesení v roce 1940. Město bylo znovu postavené v 50. letech, jenže sovětský styl mu dal tvář tuctového města SSSR. Během návštěvy si nenechejte ujít Katedrálové náměstí s vítězným obloukem, řemeslný bazar nebo Botanický park. Moldavská metropole je také výhodnou základnou pro výlety do okolních klášterů nebo vinných sklepů.
Vinařství Milesti Mici
Zeptáte-li se kohokoli na Moldavsko, většinu lidí jako první napadne víno. Spletité chodby vinařství v Milesti Mici jsou dlouhé až 200 km, což z nich dělá největší vinný sklep na světě. Až 80 metrů pod zemí je uschováno 1,5 milionu lahví. Milesti Mici tedy právem náleží zápis do Guinessovy knihy rekordů, za největší sbírku vín na světě. Své lahve zde mají uložené světově známé osobnosti. Už v dobách SSSR patřila zdejší vína ke špičce.
Orheiul Vechi
Nedaleko Staré Orhei, slabou hodinku jízdy maršrutkou z Kišiněva, se nachází úžasný skalní klášter. Až do 18. století jej obývali mniši a ještě dnes můžete uvnitř potkat skutečného poustevníka.
Ţipova
Pokud hledáte méně navštěvovanou alternativu ke skalnímu klášteru Orheiul Vechi, vyrazte do Ţipovy. Nachází se zde jeden z největších a nejstarších skalních monastýrů v Evropě. Cesta k němu vede náročnějším terénem, ale o to autentičtější zážitek si nakonec odnesete. Celý komplex stojí na skále nad řekou s výhledem do Podněstří.
Podněstří
Mají vlastního prezidenta, vydávají pasy, tisknou peníze a přesto všechno nejsou státem. Alespoň ne podle žádné země na světě. Podněstří bývalo ještě před pár lety doslova sovětským skanzenem. V ulicích se proháněly staré Lady, na každém rohu visely propagandistické plakáty a na celé město symbolicky dohlížela velká Leninova hlava před budovou nejvyššího sovětu. I zde se věci začínají měnit, ale když si pospíšíte, stále budete moci zahlédnout typické milicionáře s “elpíčky” na hlavě nebo stařičké sovětské trolejbusy.