4 situace, do kterých se nechcete dostat na letišti
Komerční sdělení
29. 4. 2022
Blíží se vám dovolená nebo pracovní cesta? Tak si dejte pozor na 4 nejčastější problémy, do kterých se cestující na letišti dostávají. Poradíme, jak jim předejít a co dělat v případě, že k nim dojde.
Ztracené zavazadlo
Ztracené zavazadlo je noční můrou každého cestovatele. Když na to přijde, většinou se naštěstí objeví a dorazí pozdějším letem, ovšem vy zůstanete pár dní bez věcí. Pokud se však neobjeví do 3 týdnů, máte nárok na finanční náhradu.
Co dělat, když váš kufr nedorazil? Hned po příletu jděte k přepážce, kde se reklamují zavazadla. Zaměstnanec aerolinky s vámi vyplní protokol (tzv. Property Irregularity Report) a dá vám referenční číslo. S tímto číslem můžete online sledovat stav zavazadla – jestli se třeba někde neobjevilo atd.
V případě, že se váš kufr do 21 dní nenajde, aerolinka by vám měla podle Montrealské úmluvy poskytnout kompenzaci ve výši 1250 EUR. Během čekání na zavazadlo ovšem rovněž máte nárok na odškodnění, i když se třeba během dvou týdnů nalezne. Schovávejte si účtenky od nutných výdajů a společnosti je předložte společně s protokolem o ztrátě.
Proti ztrátě zavazadla se můžete pojistit. Prohlédněte si, jaké podmínky pojišťovací společnost nabízí a na co všechno se to vztahuje. Jde o součást cestovního pojištění, někdy je v ceně, jindy se za tuto službu připlácí.
Dá se tomu předejít? Vybírejte takové lety, které mají větší rezervu na přestup. Pokud je to jen jedna hodina, je dost velká šance, že se věci nestihnou přeložit z letadla do letadla. A zpoždění už je na světě. Nic nezkazíte, když si na bagáž dáte jmenovku s kontaktem. Raději počítejte s nejhorším a vždy si do kabinového zavazadla zabalte věci pro případ, že by se odbavený kufr ztratil – základní hygienické pomůcky a teplejší oblečení.
Poničené zavazadlo
Jestli vám vaše zavazadlo dorazilo poškozené, jděte k přepážce Baggage Claim a vyplňte reklamační protokol (Damage Property Report). Reklamační protokol potom spolu s fotodokumentací odešlete aerolinii. Měli byste tak učinit co nejdříve, nejlépe během 1 týdne. Doporučujeme si schovávat účtenky za bagáž – můžete je odeslat společně s protokolem a dožadovat se náhrady za újmu na majetku.
Poškození se dá předejít například tak, že si pořídíte TSA zámek. Na letištích se dělají namátkové kontroly. Na starosti je mají agenti organizace Transportation Security Administration (TSA). Ti vlastní univerzální klíč právě k TSA zámkům. Zavazadlo prohlédnou a opět uzamknou. Když má kufr nějaký jiný zámek, nezbývá jim nic jiného než ho vylomit. Což může vést i ke zničení zavazadla. Další informace se dozvíte v článku, jak ochránit kufr při přepravě letadlem.
Stejně jako v případě ztráty zavazadla i pro tuto situaci je možné se připojistit. Pojištění proti zničení zavazadel si přikoupíte k cestovnímu pojištění. Podívejte se, do jaké výše je krytí a jak funguje asistenční služba dané společnosti.
Problém s převážením alkoholu, cigaret a hotovosti
Kolik cigaret, alkoholu a hotovosti si s sebou smím vzít do letadla? To je věčné dilema. Se zbožím, které podléhá spotřební dani, je to ošemetné. To samé s hotovostí. Jiná pravidla fungují v Evropské unii a jiná zase ve zbytku světa. Připočítejte k tomu ještě specifická pravidla muslimských zemí ohledně alkoholu a člověk, aby se v tom vyznal.
Nejlepší bude, když se budete informovat přímo u celního úřadu dané země. Nebo si pročtěte shrnující článek kolik cigaret, alkoholu a hotovosti můžete vzít na cesty. Pokud byste daný limit nedodrželi, hrozí, že po vás budou chtít pracovníci letiště zaplatit spotřební daň. V horším případě vám věci zabaví.
Nedodrželi jste limit velikosti zavazadla
Problémy s příliš těžkým nebo velkým zavazadlem vídáme na letištích dennodenně. Nejčastěji se to týká kabinových zavazadel. Hlídají si je zejména nízkonákladové společnosti. Při odbavování vám zavazadlo přeměří – musí se vejít do kovového rámu. Jakmile nesplňuje limity (stačí, když jen trochu vykukuje ven), dají vám ho do podpalubí a vy musíte připlatit za odbavené zavazadlo. Takové zavazadlo u low cost letů stojí víc než samotná letenka.
Informujte se dopředu, jaké jsou povolené rozměry kabinových zavazadel. Pokud letíte poprvé, přečtěte si na co se připravit před prvním letem. Pozor při balení. To, že váš batoh velikostně splňuje dané limity, neznamená, že ho můžete narvat k prasknutí. Když bude přeplněný, nemusí se do kovového rámu vejít. A vy budete muset doplácet. Nejlepší je pořídit si kabinový kufr s pevnou konstrukcí, například skořepinový, který po naplnění nezmění tvar.
Potíže ale mohou nastat i se zaplaceným odbaveným zavazadlem. Nakoupili jste si moc suvenýrů? Nebo jste to přehnali při balení? Nezbyde vám nic jiného než něco nechat na letišti, případně doplatit za těžší bagáž.
U odbaveného zavazadla je to celkem snadné. Opět si ověřte, kolik kg si s sebou smíte zabalit. A doma si udělejte test. Stoupněte si s kufrem na váhu, nebo ho zvažte samostatně. Pokud by se vám na letišti stalo, že s sebou máte až moc kil, můžete si zkusit něco přendat do kabinového zavazadla nebo poprosit známého, zda se k němu ještě něco nevejde.