Když chodíte po ulicích Šanghaje, Londýna, San Francisca nebo třeba Dillí, vidíte stejné věci na každém místě: stejné obchody, stejné restaurace, stejné hotely. Takřka všude uvidíte Starbucks, McDonald’s, Hilton nebo Gab. Vidíte podobnou módu, podobné jídlo i hudbu. Jaké zážitky vám tedy přináší cestování, a které doma nezískáte?
Globalizace zmenšila svět, ale přitom ho homogenizovala a učinila vše snadno rozeznatelné. To může dělat cestování v některých ohledech zbytečné, když se k vám bez problémů dostane to nejlepší z celého světa prakticky na každém rohu. Když se objevují obchody, kavárny a bary, které milujete ze zahraničí i ve vašem vlastním okolí.
Všechno ale mít doma nemůžete. Necháme teď stranou jedinečné atrakce, které se vyskytují jen na určitých místech (pyramidy, norské fjordy apod.). Zaměříme se na některé kulturní zážitky a možnosti, které existují jen někde a nikdy nebudou stejné, když se přenesou někam jinam. Jsou zkrátka jedinečné. Vždy budete muset vycestovat, abyste je mohli získat. Které to jsou?
Tokio a jeho barová scéna
Mnohá moderní města disponují malými přívětivými barvy. Mají hudební místa i místa, kde se dobře najíte. Ale žádné město není v tomto ohledu tak dokonalé jako právě Tokio. Toto obrovské město nabízí nápoje světové chuti a kvality – pivo, koktejly, víno, lihoviny a k tomu skvělou hudbu, jídlo a přátelské obyvatele. Nikdo nedokáže místní atmosféru napodobit.
Argentinský fotbalový zápas
Je téměř nemožné popsat čistou a nefalšovanou mánii, která propukne při argentinském fotbalovém zápasu. Fanoušci zpívají, tančí, smějí se, křičí, hází konfety, pouští ohňostroje, bubnují na bubny a troubí na trumpety. Můžete jít na fotbal takřka kdekoliv na světě, ale nikdy to nebude tak dobré jako v Argentině.
Turecké lázně hammam
Další trend, který se začíná objevovat po celém světě. Hammamy v tureckém stylu, tradiční lázně, ve kterých si užíváte pohodu a odpočinek na teplém mramoru, masáží od tellaka, který vás důkladně omyje vodou a drsnou masážní žínkou vám odstraní z celého těla starou kůži. Pak vás na mramorovém stole důkladně namydlí. Následuje masáž, jakou nikde jinde nezažijete. Zkuste jen relaxovat a odpočívat. Navštívit Turecko a aspoň jednou vstoupit do těchto lázní by byl skoro až hřích. I když se je na světě snaží napodobovat. Pravé turecké hammamy jsou stovky, ne-li tisíce let staré, je to kulturní bohatství země s mnoha vlastními tradicemi a pravidly.
Dovolená v Turecku. Poznejte jeho nejkrásnější pláže!
Speakeasy v New Yorku
Speakeas je malý a tmavý bar v retro stylu. Alespoň jeden najdete takřka v každém větším městě po celém světě. Nezřídka kdy ovšem zjistíte, že s těmi původními nemají vůbec nic společného. Chcete-li navštívit jedno z těchto míst, musíte zamířit do New Yorku. Zkuste navštívit Back Room nebo 21 Club.
Brazilský festival
Mnozí se pokoušeli replikovat zázračný karneval v Brazílii, ale nikomu se taková atmosféra napodobit nepodařila. Chcete-li ji opravdu zažít, nechte se pohltit každoročním celostátním nadšením pro tuto událost. Pochopíte místní posedlost sambou, setkáte se s úžasnými kostýmy i celou řadou tanečních bitev.
Berlínská umělecká scéna
Právě zde se setkávají světoví umělci, tvořivé typy všech, kteří mají tendenci se shromažďovat v Berlíně. Umělci zde představují svou show, můžete malovat nebo psát, zpívat si nebo přehrávat hudbu. Zkrátka úplně všechno, co chcete. Každá činnost si najde své publikum. To není něco, o čem by jiné město mohlo doufat, že někdy získá.
Oktoberfest
Oktoberfest, ten pravý, je jen jediný na světě a koná se v Mnichově každý rok na podzim. Obrovský festival piva je mánie, která na chvíli zachvátí celé Bavorsko, útočí na úřady a turisté se sem sjíždějí v davech. Pivo teče proudem, jídlo se vaří a nekončící party začíná. Můžete takovou atmosféru zažít někde jinde?
Znáte největší pivní festival? Vyrazte na Oktoberfest do Mnichova
Španělské tapas
Vstoupíte-li do kteréhokoli baru ve Španělsku, vaši pozornost nejdříve přitáhnout ohromné kýty sušené šunky visící od stropu. Pak začnete obdivovat všechny dobroty, které tam mají. Původ „tapas“ není úplně jasný. Někdo tvrdí, že pochází už ze 13. století a vymyslel je kastilský král Alfons X. Moudrý, protože mu lékaři zakázali opulentní hostiny. Měl jíst málo a často a pokaždé zapít jídlo několika doušky vína. Protože byl král stále na cestách, vydal nařízení, aby v každém hostinci v zemi bylo k vínu vždy servírováno i něco malého k jídlu. Také se traduje, že když se král Alfons XIII. vracel z návštěvy Cádizu, zastavil se v zájezdním hostinci Ventorrillo del Chato. Objednal si skleničku sherry a krčmář mu ji přinesl přikrytou plátkem šunky. Odůvodnil to tím, že šunka má fungovat jako víko (španělsky tapa), protože fouká vítr a všude ve vzduchu je plno písku.
Ať už je původ tohoto zvyku jakýkoliv, pravdou je, že ve Španělsku, a především v Andalusii vám k pivu nebo vínu automaticky jako pozornost naservírují olivy nebo jiné drobné jídlo. A když si tapas objednáte sami, připravte se na nepřeberný výběr (plátky sušené šunky, olivy, druhy sýrů, klobásek, uzeniny, rybičky, rybí krokety, masové kuličky, kalamáry, krevety).
Staré i moderní v jednom? Proč vyrazit do Barcelony!
Kolumbijský salsa klub
Každý může tančit. To je první věc, kterou si uvědomíte, když se dostanete do klubu salsa v Cali nebo Medellinu či v Bogotě. Neexistuje jen pár lidí na parketu nebo jeden člověk, který tančí. Každý se zde může pustit do tance a každý to dělá, protože ho mají v krvi. Zkuste to zkusit někde jinde. Málokde vznikne taková atmosféra, jako právě zde.
Singapurské jídlo
Samozřejmě kulturu pouliční kuchyně potkáte všude a zejména v Asii. Tam je spousta míst, kde můžete ochutnat singapurskou kuchyň ve stylu Hawker, ale s pravým singapurským hawker centrem se to nedá srovnat. Navštivte místa jako je Old Airport Road nebo Newton či Tiong Bahru, kde najdete spousty stánků, kde prodávají kvalitní a cenově dostupnou kuchyni.