Chorvatsko se v posledních letech těší velké popularitě ze strany českých i zahraničních turistů. Není divu. Je to krásná země s čistým mořem, oblázkovými plážemi i zajímavou historií. Co byste si neměli nechat v malé zemi u Jaderského moře ujít?
Chystáte-li se, tak jako tisíce jiných, letos do Chorvatska, jistě si chcete na dovolené pořádně odpočinout a také něco vidět. Možná vám tak přijde vhod následující inspirace.
1. Městské zdi v Dubrovníku
Začneme jednou z nejznámějších památek Chorvatska. Dubrovnická pýcha, městské zdi, byla postavena v letech 1100-1600 a obklopuje celé město. Úžasné pevné zdi lemují celé staré jádro města a patří k nejzachovalejším monumentům svého druhu v Evropě. Zeď je dlouhá takřka dva kilometry a sestává z pěti pevností. Horní část zdi pak nabízí úžasný výhled na staré město. Uvidíte ulici Stradun, františkánský klášter, zvonici a další památky.
Ve zdi je celkem pět bran. Zeď Dubrovníku se objevila už v mnoha filmech a seriálech, největší pozornost zaznamenala poté, co byla použita v seriálu Hra o trůny, který se zde také natáčel.
2. Pláž Sulici v Dubrovníku
Dubrovník má několik pláží, jak ve starém městě, tak i na poloostrově Lapad. Jedna z méně známých, skrytá za branou zdi, se nachází jen pár metrů mimo Pileporten a jmenuje se Sulici. V některých turistických průvodcích je tato pláž označována jako nepopulární. Nejspíš to bude proto, že o ní turisté nemají tak velký zájem. Do moře se zde dostanete přes betonovou terasu. Je zde i skalnatá pláž.
Nedostatek turistů ale vyvažuje nevýhody pláže. Užijete si klidné koupání i dostatek soukromí. Koupat se sem chodí hlavně místní. Po koupeli si pak můžete dát nějaké dobré pití v plážovém baru Ala Mizerija.
Ostrov Mljet asi příliš mnoho lidí nezná. Je to národní park a mnoho lidí si myslí, že je vhodný pouze pro výlet. Ale Mljet stojí za víc. Uvnitř parku stojí městečko Pomena, kde se můžete ubytovat. Dostanete se sem katamaránem.
Ke koupání lákají dvě velká jezera Veliko Jezero a Malo Jezero, což je ve skutečnosti velká mořská zátoka. Pomena je ospalé městečko, které se probudí tehdy, když dorazí katamarán. K dispozici je zde i mnoho menších výletních lodí, plachetnice, velký hotel a několik restaurací.
4. Město Korčula
Korčula se nachází na mysu ostrova se stejným názvem a je téměr stejně báječná jako Dubrovník. Město je také obklopené městskou hradbou s nádhernou věží. Turistů sem míří poměrně dost, ale rozhodně ne tolik jako do Dubrovníku.
Za místní katedrálou se můžete podívat na dům Marca Pola – nebo se o něm alespoň prohlašuje, že v něm Marco Polo bydlel. Ten byl prý, podle pověsti, zajat při námořní bitvě v roce 1298, která skončila porážkou Benátčanů. Slavný cestovatel měl pak v janovském vězení nadiktovat svůj slavný cestopis do zemí Dálného východu. Ve městě je také muzeum Marca Pola.
Vis není tak hojně navštěvovaným ostrovem. Možná za to může i to, že byl dlouho vojenským prostorem uzavřeným pro cizince. Když už se sem dostanete, překvapí vás málo turistů, skromný provoz a pomalé tempo.
Navštívit můžete město Vis nebo Komiža. Každé se nachází na jiné straně ostrova a mezi nimi se rozkládá velká plošina. Pěstuje se zde víno či jiné plodiny. Není nic zvláštního vidět zde volně se pasoucí osly. Místo je ideální pro cyklisty i pro ty, kdo hledají klid a pohodu.
6. Pláž Stiniva, Vis
Pláž Stiniva na ostrově Vis byla označena zanejkrásnější evropskou destinaci v roce 2016 v rámci Evropské turistické organizace pro nejlepší destinace. Pokud sem nepřiplujete lodí, musíte překonat asi 250 metrů přes skalnaté stezky podél hory. Je to trochu obtížná cesta a nedoporučuje se dětem.
Pláž samotná se skládá z poměrně velkých kamenů, je méně než 50 metrů dlouhá a nachází se v zálivu, který je téměř úplně uzavřený vysokými horskými stěnami. Jen čtyři metry široký otvor vede k oceánu. Voda je naprosto křišťálově čistá.
Na jedné straně pláže je malé občerstvení, kde si můžete dát něco k pití a jednoduchý pokrm. Většina lidí se na pláž dostává lodí. Plno tu ovšem nebývá, takže si můžete užít nádherné koupání a krásný klid.
7. Stari Grad na Hvaru
Stari Grad znamená v překladu Staré město. Už v roce 384 před našim letopočtem ho založili Řeci. Město se skládá z krásných uliček a dlouhé zátoky, kde jsou ukotveny malé rybářské čluny. V posledních desetiletých se rozrostlo do přilehlého vnitrozemí. Vedle cestovního ruchu je hlavním odvětvím vinařství. Východně od města se rozkládá úrodné Starigradské polje. Mimo vinné révy se zde pěstuje ještě ovoce a zelenina. V roce 2008 bylo Starigradské poljezapsáno do listiny světového kulturního dědictví UNESCO.
V dnešní době je místo velkým a oblíbeným letoviskem s řadou pláží a s největším přístavem na ostrově Hvaru.
Na své vinuté cestě k moři tvoří řeka Krka řadu vodopádů nedaleko Šibeniku v severní Dalmácii. Svěží příroda je chráněna národním parkem Krka, příjemným rájem pro návštěvu v teplých letních dnech. Národní park byl založen v roce 1985 s cílem ochránit vodopády i celou krajinu kolem. Byla zde postavena jedna z prvních vodních elektráren na světě, která produkovala střídavý proud.
Dnes je národní park Krka i místní vodopády oblíbenou výletní destinací pro turisty. Na území se nachází více než 860 druhů rostlin, 220 druhů ptáku a takřka 50 druhů savců. Nechybí ani kavárna a koupaliště. Vykoupete se zde v křišťálově čisté vodě, která je o něco chladnější než v moři.
Národní park Krka můžete navštívit na různých místech, na pár hodin nebo klidně na celý den. Můžete si užít plavbu lodí nebo se podívat jen na nějaké atraktivní místo, které vás zaujme.
9. Pláž Bačvice ve Splitu
Znáte picigin? To je hra s míčem, která vznikla právě na pláži Bačvice ve Splitu. Patří k nejoblíbenějším ve Splitu. Má 300 metrů a nabídne písek i dlážděné části. Oceněna byla i modrou vlajkou za čistotu moře. Pozvolný a upravený vstup do moře vyhovuje rodinám s malými dětmi i osobám s pohybovým omezením. Na nábřeží se vedle samotné pláže nachází i řada barů a hospůdek. Na pláži nechybí převlékací kabinky, sprchy i toalety. Samozřejmostí je restaurace či pekařství. Bohatý noční život zajišťuje dostatek zábavy pro všechny generace.
10. Mořské varhany a Pozdrav slunci v Zadaru
Zadar je jedno z nejstarších měst Evropy s více než 3000 let starou historií. Přesto to není římské fórum nebo kostel sv. Donáta, co je největší atrakce města. Existují mnohem mladší atrakce a mnohem významnější. Jedná se o Mořské varhany a Pozdrav slunci, které jsou dílem místního architekta Nikolaa Bašiće. Své místo mají blízko nového přístavu pro výletní lodě.
Mořské varhany
Mořské varhany vypadají jako zvláštně tvarované pobřeží v několika řadách schodů spouštějících se směrem k moři. Pod nimi je umístěno 35 trubek různých délek, průměrů a spádů, na úrovni nejnižšího odlivu moře. Když je v nich voda, hrají neustále se měnící melodie. Často klidné a tiché, ale když kolem propluje loď, změní se jejich hlasitost i rychlost.
Pozdrav slunci
Těsně vedle varhan se rozsvítil i Pozdrav slunci. Skládá se ze tří set prvotřídních skleněných desek. Jsou postaveny na stejné úrovni s kamenným povrchem nábřeží ve tvaru kruhu. Dílo je myšleno jako prostorná instalace připomínající amfiteátr. Kolem něj má být na kamenných kostkách předvedena ukázka všech planet Sluneční soustavy a jejich oběh. Při západu slunce se aktivují světelné elementy vestavěny v kruhu. Dokáží vytvořit krásnou a dojímavou hru světel při rytmu vln a zvuku mořských varhan.