Co by měl mít na seznamu každý cestovatel při cestách po Evropě? Přinášíme seznam zastávek, kde na vás čekají zážitky, které nejsou dostupné stále.
Není nutné jezdit na jiné kontinenty. V Evropě je toho hodně, co můžete vidět a zažít. A to dokonce i ve známých městech. Které zážitky byste si neměli nechat ujít?
1. Vídeň: ples v Opeře
Tradiční ples ve vídeňské Opeře je vyvrcholením plesové sezóny ve Vídni, který se koná každý rok v budově Vídeňské státní opery na Ringstrasse. Ples je otevřen veřejnosti a zúčastnit se ho může každý. Ovšem ne každý si ho může dovolit. Nejdražší místa vyjdou i na 18 000 eur.
Ve Vídni se konají stovky úžasných plesů od listopadu až do února. A pokud není váš valčík příliš dobrý, dopřejte si soukromou taneční lekci na prestižní taneční škole Elmayer.
2. Paříž: Nechte si namalovat svůj portrét
V době Picassa byl Montmartre bohémský ráj. Dnes je Place du Tertre ve stínu Sacré Coeur plný umělců, kteří velmi rádi zachytí vaši podobu. Nezapomeňte umělci, který váš portrét namaloval, vyjádřit svůj vděk. Navštivte také nejslavnější umělecké studio na světě, Bateau Lavoire, kde maloval i Picasso a kdysi žili Braque, Juan Gris a Modigliani.
3. Barcelona: Božské Flamenco
Intenzivní melodie flamenca vytvářejí atmosféru vzrušujícího očekávání. První tóny začíná hrát kytara a následuje pomalý klapot podpatků, pak se tempo zrychlí a každý, kdo může, se pohybuje do hudby v ohnivém tanci. Kolem by neměly být žádné mikrofony nebo zesilovače. Jen čistá vášeň. Nejvíce autentickým místem, kde můžete zažít opravdové flamenco, je klub Los Tarantos: úžasné místo s vynikající akustikou.
Staré i moderní v jednom? Proč vyrazit do Barcelony!
4. Praha: Karlův most
Karlův most si místo na seznamu určitě zaslouží, i když ho nejspíš znáte. Pro mnohé ale stále patří mezi to nejzajímavější v Evropě. Karlův most ze 14. století stále pevně stojí přes řeku Vltavu. Až do roku 1841 to byl jediný způsob, jak překročit řeku a dostat se do Starého Města.
Nabízí pohádkový pohled. Gotický kamenný most pro pěší je lemován třiceti sochami svatých. Na návštěvu je ideální čas brzy ráno nebo později večer, pokud se chcete vyhnout největšímu návalu turistů.
5. Benátky: plavba na gondole
Mnozí považují plavby na gondolách jen za drahou turistickou past. Ale schválně. Jakou první otázku uslyšíte, až se z Benátek vrátíte? „Plavili jste se také na gondolách?“ A ten zážitek za nějaký peníz navíc určitě stojí. Vezměte si sebou soukromého průvodce, který vás bude doprovázet a procítěně povypráví o historii místa a upozorní na zajímavá místa. Třeba na stylový Harryho bar, kde si můžete vychutnat osvěžující Bellini (broskvové pyré a bílé šumivé víno). Tento koktejl vynalezl sám zakladatel baru.
6. Istanbul: suvenýr z Velkého bazaru
Ponořte se do více než 500 let starého Velkého bazaru skrze jednu z jeho 11 bran. Uvidíte místo, kde se nachází přes 3000 obchodů prodávajících takřka všechno. Nabídka je ohromující. Až budete nakupovat, nezapomeňte vyjednávat. Je to součástí zábavy.
Dokonce i ten největší milovník nákupů bude nejspíš po návštěvě Velkého bazaru vyčerpán. Osvěžit se můžete v tradičních lázních „Hammam“, kde se nachází vše potřebné pro odpočinek. Je libo osvěžující masáž nebo zábal z mořského bahna?
11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu
7. Monako: ruleta v kasinu v Monte Carlu
Kasino v Monte Carlu zná snad každý. Nádherný palác kasina stojí hned u moře ve čtvrti Monte Carlo, která je druhou nejstarší částí Monaka. Pohled na křišťálové lustry a stropy se zlatým nátěrem je fascinující sami o sobě. Obrovské atrium září v mramoru a herní sály zdobí vitráže. Nechybí sochy, fresky i různě zdobené sály – Salle Europe pod skleněnou kupolí či Salle Garnier v purpurové a zlaté. Celé místo je legendárním hřištěm bohatých a slavných. Ke kasinu patří také Opera de Monte-Carlo, kterou navrhl designér Charles Garnier.
Vstup je povolen i obyčejným smrtelníkům, stačí mít jen nějaké ty peníze a osobní doklady. Podívejte se tam, kde si James Bond dával svůj drink v prvním filmu s názvem Nikdy neříkej nikdy i ve Zlatém oku, kde Seana Conneryho vystřídal Pierce Brosnan.
8. Londýn a hotel Ritz
Zastavte se dopoledne ve slavném Ritzu. Po příjezdu vás v legendárním hotelu uchvátí třpytivá přehlídka naleštěných lustrů a zrcadel a k tomu hrající klavír a harfa. V hotelové restauraci si můžete pochutnat na jemně řezaných sendvičích, které jsou vyhlášené a k tomu si dejte šálek lahodného čaje navrženého přímo pro Ritz. Veškeré dobroty jsou podávány v tom nejlepším porcelánu.
9. Athény: úchvatná Akropolis
Ovce, které v Byronově díle Childe Haroldova pouť, spásaly na Akropolis trávu, jsou už dávno pryč, ale mimo úchvatného Partenonu je zde ještě mnoho dalších míst k okouzlení. Dobrý průvodce vám pomůže se zorientovat v různých architekturách a vyprávět detaily nejen o Parthenonu, ale třeba o dokonalém chrámu Athena Polias (nebo také Starý chrám) či ženské postavě Caryatids. Ubytujte se v některém z nedalekých hotelů s výhledem na fascinující místo. Pak se na něj můžete dívat v různých částech dne i v měsíčním svitu.
To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat
10. Petrohrad: skvostné umění
Petrohradská Ermitáž obsahuje přes tři miliony děl a toto množství muzeum řadí mezi největších na planetě. Nečekejte, že chloubu Ruska za jednu návštěvu prohlédnete. I kdybyste u každého exponátu stáli jen minutu, trvala by vám prohlídka všech takřka šest let a to ještě bez přestávek.
Veřejnosti přístupné sbírky (nikdy nejsou vystavené všechny), jsou rozmístěné celkem v deseti budovách. Patří mezi ně třeba Zimní palác, Malá, Stará a Nová Ermitáž nebo Rezervní dům. Přístupné jsou i tři stovky sálů s exponáty.
Výčet slavných umělců je obrovský. Zmíníme slavného Picassa, Madonu s dítětem od Leonarda da Vinciho, Sejmutí z kříže od Rubense, Tiziánova Svatého Sebastiana nebo Rafaelovu Svatou rodinu. I ti, kdo jinak umění příliš neholdují, propadnou zdejší atmosféře a nebude se jim chtít odcházet.