Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

10 nej míst v České republice, která musí každý Čech navštívit!

Redakce

Redakce

7. 4. 2018

Mnoho z nás v poslední době vyměnilo toulky po vlasti české za exotické dovolené v prázdninových destinacích. Každá z variant má jistě své kouzlo, ale my se tentokrát přikloníme k české klasice a ukážeme vám TOP desítku našich nejlepších památek, které stále stojí za to!

Nejnavštěvovanější

Přední příčky hitparád v návštěvnosti památek už několik let obsazuje Pražský Hrad. Tento architektonický skvost v loňském roce navštívilo neuvěřitelných jeden a půl  milionu turistů. Sídlo českých knížat a králů je od roku 1918 oficiálním sídlem prezidenta republiky a za toto období se na hradě vystřídalo již 11 prezidentů.

Dominantou Pražského hradu je Katedrála svatého Víta ze čtrnáctého století, Lobkovický palác anebo oblíbená Zlatá ulička. V létě se na hradě konají Letní Shakespearovské slavnosti, které rozhodně stojí za vidění, neváhejte tedy a vyrazte za kulturou.

Nejrekonstruovanější

Pražská Zoologická zahrada, je oblíbená všemi věkovými kategoriemi, cizinci i domorodci. Od otevření v roce 1931 prošlo branou pražské ZOO miliony návštěvníků a zahrada prošla bezpočtem rekonstrukcí. Některé z nich byly plánované, jiné vyžadovala doba, některé byly nevyhnutelné, jako v roce 2002, kdy ZOO zasáhla zničující stoletá voda. Od tohoto neštěstí už uplynulo několik let, během kterých bylo postaveno nespočet nových pavilonů a mnoho stávajících dostalo moderní kabát.

Velkou senzací bylo znovuotevření pavilonu goril nebo pavilonu šelem. Mezi čerstvě postavené patří i pavilon Indonéské džungle a pavilon Afrika zblízka. Žhavou novinkou je Velemlokárium, otevřené od 31. května a kdo by nechtěl vidět hrdiny Čapkova románu ve vele-rozměrech?!

Nejkulturnější

U Čapkových mloků ještě chvíli zůstaneme. Jeho Válku s mloky zpracoval umělec Vladimír Franc a vytvořil stejnojmenné představení, které je zařazené do programu Národního Divadla v Praze. V této krásné novorenesanční budově v centru Prahy se hraje na rozdíl od ostatních divadel celé léto. Národní divadlo nabízí nepřeberné množství přestavení i žánrů, od činohry po balet, od klasiky po lehkou alternativu. Pokud tedy budete mít cestu do Hlavního města, zvažte návštěvu této impozantní stavby, pohled na panorama Prahy od Národního divadla je úchvatný za každého ročního období.

Nejvyšší

Ještěd. Hora v severní části České Republiky, jihozápadně od Liberce je nejvyšším vrcholem Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů, se samozřejmě nejedná o nejvyšší horu v Česku.  Pokud ale připočítáte známý televizní vysílač, který se majestátně tyčí na samotném vrcholu hory, je to už slušná výška.  Vysílač architekta Karla Hubáčka je milovanou dominantou a orientačním bodem celého kraje.

Projekt získal mnoho ocenění, kromě jiných i ocenění „Nejvýznamnější česká stavba 20. století.“ Na Ještěd můžete vyrazit v každém ročním období a rozhodně neprohloupíte, v zimě lyže, v létě túra, na podzim romantické procházky spadaným listím. Jen počítejte s tím, že jste na horách a počasí je tu trochu nevyzpytatelné, vyrazte proto pořádně vybavení!

Nejpohádkovější

Mezi ty nejpohádkovější místa v Čechách můžeme s jistotou zařadit Babiččino údolí. Malebné údolí řeky Úpy je chráněným územím a národní kulturní památkou v okrese Náchod. Toto místo Božena Němcová nevybírala jistě jen náhodou, pokud se tam vydáte, zjistíte totiž, že je zde opravdu něco kouzelného.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří Staré bělidlo, domek čp. 7 u Viktorčina splavu, který byl po druhé válce vybaven dobovým lidovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové. Na rozlehlé louce Nedaleko Ratibořického zámku, stojí Babiččin pomník, jako připomínka jednoho z největších děl svojí doby.

Nejhonosnější

Turistické centrum Jižních Čech, město ležící mezi meandry řeky Vltavy zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO, to je Česky Krumlov. Vlastní město bylo založeno již roku 1274 a v průběhu let se stalo jedním ze sídel rodu Rožmberků. Historické centrum města je dech beroucí, Křivolaké uličky, kavárny, restaurace, galerie a muzea, i po letech návštěv se zde snadno ztratíte. Celé scenérii vévodí původní Krumlovský zámek ze třináctého století.

Centrum je zaměřené především na turisty, mnoho starousedlíků vysedávajících na zápraží zde nezahlédnete, ale podívaná na noční Krumlov z ochozů zámku vám davy turistů jistě vynahradí. Další unikum v Českém Krumlově je Točna, divadelní otočné jeviště, přímo v zahradách zámku, kde se celé léto pořádají představení pod širým nebem. Neváhejte, a rezervuje lístky dlouho dopředu, zájem je obrovský!

Nejsvětovější

Pětkrát menší verze Eiffelovy věže, se tyčí nad Prahou již sto dvacet tři let a za tu dobu rozhodně nevyšla z módy. Petřínská rozhledna byla vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891, od té doby se stala nepostradatelnou součástí pražského panoramatu. Věž je ročně cílem tisíců turistů, stejně tak jako domácích, kteří se sem chodí jen tak poflakovat.

Na Petřín vás stylově vyveze lanová dráha, nebo si můžete udělat procházku a vyšlápnout kopec po svých. Na vrcholu na vás čeká kromě rozhledny i zrcadlové bludiště, Strahovský klášter, Petřínské skalky nebo známá hladová zeď. Vyrazit můžete za památkami nebo si jen udělat piknik pod rozhlednou. Pro obojí je Petřín jako stvořený.

Nejromantičtější

Státní zámek Hluboká nad Vltavou, je jistě  možné označit jako jednu z nejromantičtějších českých pamětihodností. Romantické sídlo s prvky tudorovské gotiky patří k turisticky nejatraktivnějším památkám u nás. Kdo toto místo navštívil, jistě pochopil proč. Samotný zámek působí velmi impozantně, svou bílou fasádou příjemně kontrastuje s okolní zelení, a té je tu opravdu dost.

Celý zámecký komplex obklopuje rozsáhlý anglický park s bohatou sochařskou výzdobou. Park je místní chloubou a patří mezi ty nejkrásnější. Není divu, že v něm našla zalíbení i Pyšná princezna.

Nejzpochybňovanější

Žižkovský televizní vysílač dnes neodmyslitelně patří k panoramatu Prahy a málo kdo se nad ním pozastavuje, ale ne vždy tomu tak bylo. Stavbu tohoto gigantu doprovázelo mnoho nepříjemností a v jednu chvíli nebylo jisté, zda se vysílač vůbec dostaví. Návrhy věže se pražanům nelíbily a silně protestovali proti výstavbě, dalším minusovým bodem bylo, že kvůli základům byla zničena část původního židovského hřbitova a při dostavbě byly zjištěny závažně hygienické nedostatky. I přes všechny nesnáze byl dostavěn a dnes se má čile k světu. Z venku se po konstrukci batolí miminka od Davida Černého, a v interiérech věže si můžete dopřát kávu nebo třeba tříchodový oběd v místní restauraci.

Nejsilnější

Terezínský památník je připomínkou nejděsivější doby naší země a jeho návštěva je neveselý zážitek, ale určitě stojí za to. Terezín byl po právu označen jako Památník národního utrpení a pocity, které člověka prostupují, jdou jen těžko popsat. Posláním je uchování památky obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace.

V Terezíně je možné pohybovat se po vlastní ose, nebo spolu s průvodcem, který vám ukáže vše a ještě přidá poutavý výklad, bez kterého by to snad ani nebylo ono. Návštěvu místních muzeí rozhodně nevynechávejte, najdete v nich spoustu zajímavých artefaktů doby, fotografií i dětských obrázků. Tento výlet sice nebude patřit mezi ty nejradostnější, ale rozhodně mezi ty nejsilnější a nikdy na něj nezapomenete.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

10 nej míst v České republice, která musí každý Čech navštívit!