10 míst, která navštívit ve Skotsku. Užijte si nádhernou přírodu i památky
Redakce
14. 6. 2019
Co vám vyvstane na mysli jako první, když se řekne Skotsko? Dudák v kiltu? Zlatavá a jemná whisky? Malebná krajina skotské Vysočiny, kde hladina jezer zrcadlí vrcholky hor zbarvené vřesem do zelenofialova? Jsou to majestátní hrady, které pamatují slavné krále ze skotských národních písní, nebo nekonečná sametová golfová hřiště? To vše je Skotsko.
Skotové a Češi prý sdílí společný keltský původ a některé podobné povahové rysy lze najít velmi snadno. Většina Skotů jsou pohostinní, otrlí a neskutečně kreativní lidé s osobitým smyslem pro humor. Jejich láska k domovině se promítá v důsledné péči o její zachování, a tak přijíždějící návštěvníky srdečně vítají a zároveň jim předávají zásady šetrného cestovního ruchu, ve snaze chránit životní a sociokulturní prostředí země.
Čím dál více návštěvníků začíná cestovat na vlastní pěst. Oprošťují se od turistických stereotypů a odvažují se posouvat hranice své zvědavosti. Skotsko je pro nezávislé cestovatele ideální. Udržované a přehledně značené cesty, spolehlivá železniční a autobusová síť, množství ubytovacích a stravovacích služeb všech kategorií a také vynikající služby informačních center usnadňují poznávání Skotska i těm méně ostříleným cestovatelům.
Edinburgh
Hlavní město Skotska je skvostem, který nelze při návštěvě země opominout. Historické, kulturní, kosmopolitní, živé a romantické, opředené dávnými legendami, ale zároveň svěže mladé a umělecky uvolněné. Během srpnových festivalů se město naplní návštěvníky z celého světa, hledajícími působivý umělecký zážitek, avšak Edinburgh má vždy co nabídnout.
Staré město, rozkládající se v okolí majestátního Edinburghského hradu, je samotným srdcem města, kde lze nalézt ty nejznámější a nejpůsobivější památky, jako Hollyrood House a Abbey, ležící na konci Královské míle lemované až šestipodlažními činžovními domy z 16. a 17. století, hřbitov Greyfriars, či katedrálu sv. Jiljí (St Giles). Pahorek Calton Hill s klasicistními památníky skýtá malebný výhled na celé město, avšak výstup na nedaleký kopec vulkanického původu Arthur’s Seat (neboli Artušův stolec) je teprve tím, co podtrhne fascinující polohu města mezi úbočími vrchoviny Pentland Hills a břehy Forthského zálivu.
Ten, kdo má na návštěvu Edinburghu více času by si neměl nechat ujít atraktivity, které neleží v centru města, například Královskou botanickou zahradu, Královskou jachtu Britannia, kotvící v přístavu Leith, či shlédnout některé z mnoha hodnotných sbírek edinburghských muzeí a galerií. V blízkém okolí města v oblasti Lothians se pak nachází množství památek světového významu, jako rodiště Marie Stuartovny zámek Linlithgow či proslulá Rosslynská kaple.
Melrose Abbey
První opatství cisterciáckého řádu ve Skotsku bylo postaveno v gotickém stylu ve 12. století. Po staletí bylo centrem vzdělanosti a místem velké důležitosti, a stalo se místem posledního odpočinku velkých králů včetně Alexandra II. a srdce národního hrdiny Roberta de Bruce. V období romantismu osmnáctého století probíhaly částečné opravy rozvalin opatství, na nichž se podílel i Sir Walter Scott.
Národní park Cairngorms
Cairngorms je největším horským masivem ve Velké Británii, jehož rozsáhlá náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou nad tisíc metrů poskytuje útočiště těm nejvzácnějším rostlinným a živočišným druhům, žijícím v subarktickém klimatu. Národní park je rájem milovníků přírody i horolezců, jelikož se na jeho území nachází všech šest nejvyšších vrcholů Spojeného království.
Kaledonský kanál a Falkirk Wheel
Kaledonský kanál je považován za jednu z nejkrásnějších vodních cest světa, jenž spojuje Severní moře s Atlantickým oceánem, skrze oblast Vysočiny z Invernessu až do Fort Williamu v celkové délce přes 96 kilometrů. Na soustavě menších kanálů Forth & Clyde a Union Canal se nachází i snad nejslavnější technická památka Skotska, Falkirk Wheel. Tento zcela unikátní lodní výtah z roku 2002 funguje na velmi prostém principu Archimedova zákona a v provozu spotřebovává pouhých 22,5 kilowattů. Návštěvností tuto památku na Kaledonském kanálu předčí snad jen další ze zastávek na jeho trase, slavné jezero Loch Ness.
Orkneje
Soubor sedmdesáti plochých ostrovů jen pár kilometrů severně od pobřeží Skotska je odedávna kusem země, formovaným a přetvářeným náladovostí moře. Písečné pláže, rozervaná skaliska, jeskyně, větrem opracované kamenné útesy a nevlídné počasí dodávají ostrovům dramatickou atmosféru a ohromují návštěvníky mocnou silou přírody člověkem nepodmanitelné.
Díky poloze ostrovů si návštěvníci v létě mohou užívat až 18 hodin denního světla a i po setmění okolo půl jedenácté večer nastává spíše šero, než tma. Turisté tak mají dostatek času na pěší túry po ostrovech a jejich fascinujících památkách, ať už jsou to přírodní útvary jako „Old Man of Hoy“, špičatá skála, která je jedním z nejvyšších vertikálních útesů v Británii, nebo některé z mnoha prehistorických památek, jejichž datace spadá do doby před Stonehenge i pyramidami v Gíze. Těmi archeologicky nejvýznamnějšími jsou zejména prehistorická osada Skara Brae, pískovcová hrobka Maes Howe a kamenný kruh dvaceti sedmi megalitů Ring of Brodgar o průměru více než 104 metrů.
Nejlépe vybudované archeologické naleziště Skara Brae. Čeká na vás ve Skotsku
Přírodní přístav Scapa Flow byl historicky považován za ideální základnu pro vojenské flotily. Na dně stejnojmenného zálivu dnes leží mnoho lodních vraků, včetně sedmi německých bitevních lodí z první světové války, které nyní přitahují potápěče z celého světa.
Urquhart Castle
Rozsáhlá rozvalina na kamenitém břehu jezera Loch Ness má kromě své nesmírně fotogenické polohy i působivou historii. Již svatý Kolumbán zmiňuje sídlo piktského šlechtice na břehu jezera a archeologové se této teorii nebrání. Urquhart píše dějiny od 13. století, kdy čelil častým nájezdům nepřátel, střídavě Angličanů a odbojných Pánů z Ostrovů, ovládán chvíli jedněmi, chvíli druhými. Poslední a nejtvrdší ránu mu zasadili dobyvatelé v roce 1692, když vyhodili do povětří opevněnou hlavní bránu, aby již hrad nemohl sloužit obranným účelům. Zřícenina je nyní v péči státu a je zřejmě nejromantičtějším hradem ve Skotsku.
Katedrála v St Andrews
Katedrála sv. Ondřeje byla nejvlivnějším centrem náboženské víry ve středověkém Skotsku, od doby své výstavby ve 12. století až do protestantské reformace v roce 1560. Tato největší a nejkrásnější skotská katedrála byla sídlem biskupů a arcibiskupů a ochraňovala vzácné relikvie patrona Skotska, svatého Ondřeje. Ačkoli je katedrála dnes z velké části zničená, některé její části jsou jako zázrakem zachovalé, například východní štít presbytáře, jižní stěna boční lodi a majestátní západní čelo, které je dominantním symbolem celého města, viditelné připlouvajícím lodím již z dálky.
Culzean Castle
Zámek Culzean, dramaticky umístěný na vrcholu útesu nad Clydeským zálivem, je jednou z oblíbených atraktivit ve Skotsku a zároveň vlajkovou lodí skotského památkového ústavu National Trust. Přilehlé panství o rozloze 242 hektarů zahrnuje husté lesy, pobřežní pěšiny i upravované zahrady s romantickým zámkem z 18. století v samotném středu. Rukopis geniálního architekta Roberta Adama je vidět zejména na oválném zámeckém schodišti, kruhovém salonku v prvním patře zámku a celkovém důrazu na detail a dekorativnost.
Zachovalost a rozloha tohoto rodového sídla z něj činí atraktivitu pro všechny typy návštěvníků, od milovníků historie, umění a architektury, přes obdivovatele úchvatných zámeckých zahrad, až po vyznavače pěší turistiky, kteří mohou v přilehlém panství celé hodiny objevovat lesní pěšiny, skrytá jezírka a jeskyně, stezku po hraně útesu i půvabné pláže.
Bitevní pole Culloden Moor
Pole, jenž pamatuje slavnou bitvu u Cullodenu 16. dubna roku 1746, kdy armáda Jakobitů bojovala za dosazení Stuartovců na britský trůn a jenž je zásadním milníkem ve skotských dějinách. V této bitvě padla většina potomků skotských šlechtických rodů. Vyprávění příběhů o bitvě však jistým způsobem nikdy neutichlo a doposud Skoty spojuje s jejich minulostí.
Jezero Loch Katrine
Název sladkovodního jezera v samém srdci národního parku Loch Lomond & The Trossachs je odvozen od keltského výrazu „cateran“, tedy lupič, odkazující na národního hrdinu Skotů Roba Roye MacGregora. Půvab jezera a jeho okolí již po staletí inspiruje mnohé umělce a literární velikány, včetně Sira Waltera Scotta, který zde stvořil svou slavnou báseň Jezerní panna, a básníků Samuela Coleridge a Williama Wordswortha.
Historický parník „Sir Walter Scott“ již od roku 1899 převáží pasažéry přes jezero a umožňuje tak návštěvníkům vychutnat si překrásné výhledy do krajiny. Jezero je stejně působivé, odráží-li se v jeho hladině temné mraky a vzduch voní čerstvým deštěm, nebo sluneční paprsky a blankytné nebe barví vodu jezera do nejpozoruhodnějších odstínů modré.